Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wakacyjne hity Polaków? Chorwacja, Grecja i Hiszpania

Wakacyjne hity Polaków? Chorwacja, Grecja i Hiszpania
Malownicza Chorwacja wciąż przyciąga Polaków. (Fot Getty Images)
Prawie połowa Polaków, która wybiera się w tym roku na wakacje, wyjedzie za granicę. W tym roku największą popularnością wśród badanych cieszą się Chorwacja, Grecja i Hiszpania. Modnymi kierunkami stają się Bułgaria i Albania.
Reklama

Ponad 20 mln osób, czyli 65 proc. wybiera się w tym roku na wakacje – to wzrost o 2 mln w porównaniu do 2018 roku. Ponad 9 mln osób (48 proc.) wybiera się za granicę, a ponad 10 mln (52 proc.) zamierza zorganizować swój wypoczynek w kraju.  Na letni wyjazd wakacyjny planów nie ma 28 proc. Polaków. To niektóre z wyników badania na temat planów wakacyjnych Polaków, które, na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Mondial Assistance, przeprowadził Ipsos Polska.

Jeśli chodzi o kierunki zagraniczne, w tym roku największą popularnością wśród badanych cieszą się Chorwacja (16 proc., wzrost o 4 proc.), Grecja (16 proc., wzrost o 6 proc.) oraz Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie (14 proc.). Piąte miejsce, ex aequo, zajmują Włochy i Bułgaria. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych krajów znalazła się też coraz popularniejsza wśród Polaków Albania (3 proc.).

Grecja jest od wielu lat numerem jeden wśród biur podróży. (Fot. Getty Images)

"Do Chorwacji Polacy wolą jeździć na własną rękę - swoim autem, samodzielnie rezerwując apartamenty. Z kolei Grecja jest od wielu lat numerem jeden wśród biur podróży. Popularność Hiszpanii i Wysp Kanaryjskich mogła nieznacznie spaść, bo te miejsca stały się w ostatnim czasie bardzo drogie" - zauważa Maciej Nykiel, prezes polskiego oddziału dużego biura podróży.

Kraje arabskie, jak Tunezja i Egipt, z powodu niestabilnej sytuacji politycznej, wypadły z rankingu ulubionych kierunków i zostały zastąpione m.in. przez Bułgarię. "Bułgaria oferuje przyzwoite hotele, niewysokie ceny, jest bardzo krótki czas połączenia - z Polski leci się poniżej dwóch godzin, ma gwarancję pogody i ciepłe morze" - zaznacza Nykiel. Do Burgas i Warny nie tylko latamy, ale dojeżdżamy też własnymi samochodami.

W odniesieniu do wszystkich kierunków, samodzielna organizacja wyjazdu jest nieznacznie popularniejsza od wyjazdu z biurem podróży.

Samolot jest zdecydowanie najpopularniejszym środkiem transportu w przypadku wyjazdów zagranicznych (63 proc.). Co czwarty Polak skorzysta z własnego samochodu, a co dziesiąty z autokaru.

 

  Komentarze


  • Marcela
   7 czerwca, 08:43

   W Hiszpanii byłam już kilka razy, więc teraz wybrałam inny kierunek. Lecę do Turcji ze znajomymi. Koleżanka znalazła fajną ofertę i enterem tam będziemy lecieć. Ona to w ogóle taka Grażynka biznesu jest i zawsze znajdzie jakieś dobre okazję.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama