Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WWF: Grozi nam największe wymieranie gatunków od czasów zagłady dinozaurów

WWF: Grozi nam największe wymieranie gatunków od czasów zagłady dinozaurów
Wśród najbardziej zagrożonych gatunków znalazł się niedźwiedź polarny, który może nie przetrwać topnienia lodów Arktyki... (Fot. Getty Images)
W przeciągu 10 lat może wyginąć ponad milion gatunków roślin i zwierząt - ostrzega Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF). Dodaje, że rosnące zagrożenia dla środowiska naturalnego powodują, że grozi nam wymieranie gatunków na skalę nieznaną od czasów zagłady dinozaurów.
Reklama
Reklama

Obecnie w czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody znajduje się 142,5 tys. gatunków zwierząt i roślin, a 40 tys. z nich grozi wyginięcie. Liczba zagrożonych gatunków jest najwyższa od 1964 roku, w którym zaczęto publikować to zestawienie.

Ochrona zagrożonych wyginięciem gatunków to już nie tylko problem środowiskowy, to także pytanie, czy ludzkość ostatecznie również trafi do czerwonej księgi jako gatunek zagrożony i stanie się przez to ofiarą własnego stylu życia - podkreślił dyrektor niemieckiego oddziału WWF Eberhard Brandes. Dodał, że pilnie potrzebne są zdecydowane działania na rzecz ochrony środowiska, przede wszystkim na rzecz walki ze zmianą klimatu.

Wśród najbardziej narażonych na wyginięcie gatunków, które niemiecki oddział WWF umieścił na liście "przegranych 2021 roku", znalazł się m.in.: afrykański słoń leśny (jego populacja zmniejszyła się w ciągu 31 lat o ponad 86 proc.), niedźwiedź polarny, któremu zagraża topnienie lodów Arktyki, a także żuraw szary i ryby migrujące, takie jak łosoś czy jesiotr.

Organizacja opisała również "wygranych 2021 roku", czyli gatunki, które dają "promyk nadziei". Wśród nich wymieniono m.in.: rysia iberyjskiego (jego populacja w ciągu dwóch dekad wzrosła ponad dziesięciokrotnie), zamieszkującego Kambodżę krokodyla syjamskiego, który po raz pierwszy od 10 lat rozmnożył się w naturalnym środowisku, czy płetwala błękitnego, coraz liczniej występującego w wodach południowego Atlantyku - akwenu, w którym niegdyś występowało wielu przedstawicieli tego gatunku, wybitych następnie podczas polowań.

Czytaj więcej:

Hiszpania sprowadziła żubry z Polski. Naukowcy przeciwni

Pszczoły i zapylacze zagrożone na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej

Hiszpania: Gigantyczne meduzy pojawiły się u południowych wybrzeży kraju

Liczba brytyjskich ważek rośnie. To skutek ocieplenia klimatu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama