WTA tournament in Ostrava: Swiatek in the semifinals

Iga Świątek pokonała Caty McNally i zagra o finał turnieju WTA w Ostrawie. (Fot. Getty Images)
Iga Swiatek won against American Catherine McNally 6:4, 6:4 in the quarterfinals of the WTA 500 tournament in Ostrava. The Polish tennis player will play against Russia's Ekaterina Alexandrovna for the final.

To był pierwszy pojedynek tych tenisistek w seniorskiej karierze. Jako juniorki wygrały razem debla podczas French Open w 2018 roku. W singlu tej samej imprezy Świątek przegrała z McNally w półfinale.

Polka na inaugurację w Czechach miała wolny los, a w drugiej rundzie pokonała Australijkę Ajlę Tomljanovic, która skreczowała przy stanie 2:2 w drugim secie. To pierwsza impreza, w której występuje po triumfie w wielkoszlemowym US Open.

Pierwszy set wczorajszego spotkania był bardzo wyrównany od początku do końca. Amerykanka jako pierwsza przełamała rywalkę, ale Świątek szybko odpowiedziała tym samym i przejęła kontrolę nad przebiegiem partii.

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęła Polka, która po przełamaniu McNally i utrzymaniu swojego podania prowadziła 3:0. Amerykanka, 151. w rankingu WTA, nie poddała się i zdołała doprowadzić do wyrównania 3:3. Po wyrównanej końcówce triumfowała Świątek, które zdołała ponownie przełamać rywalkę.

Trybuny w Ostrawie ponownie wypełnione były polskimi kibicami, którzy głośno wspierali liderkę światowego rankingu.

Awansując do półfinału, powtórzyła ona wynik z ostatniej edycji turnieju. W 2021 roku w 1/2 finału przegrała z Greczynką Marią Sakkari.

Następną rywalką Świątek będzie Rosjanka Jekatierina Aleksandrowa. Do tej pory Świątek i Aleksandrowa mierzyły się raz - w 2021 roku podczas turnieju w Melbourne Rosjanka zwyciężyła 6:4, 6:2.