WTA tournament in Cincinnati: Świątek advanced to the third round, Hurkacz was eliminated

Wiem, że zagrałam dobrze - podsumowała swój zwycięski mecz Iga. (Fot. Getty Images)
The highest seeded Iga Świątek advanced to the third round of the WTA tournament on hard courts in Cincinnati. The leader of the tennis ranking defeated the American Sloane Stephens 6: 4, 7: 5 yesterday. Meanwhile, seeded eighth, Hubert Hurkacz was eliminated in the second round of the tournament, losing to American John Isner 6: 7 (5-7), 7: 6 (7-5), 2: 6.

Turniej w Cincinnati to ostatni sprawdzian Świątek przed rozpoczynającym się 29 sierpnia wielkoszlemowym US Open w Nowym Jorku. Polka, która w pierwszej rundzie miała "wolny los", nie prezentuje się jeszcze tak dobrze, jak w pierwszej połowie tego roku, ale jej forma wystarczyła na pokonanie 57. w rankingu Stephens.

Cztery lata temu 29-letnia obecnie Amerykanka na liście WTA była trzecia. W 2017 roku wygrała US Open, a w kolejnym sezonie dotarła do finału French Open.

Podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego zaczęła w swoim stylu. Szybko wygrała gema otwarcia przy swoim serwisie, a następnie przełamała rywalkę. Później jednak mecz się wyrównał i Amerykanka doprowadziła do remisu 4:4. Dwa kolejne gemy i w efekcie set padły jednak łupem Świątek.

W drugiej partii 21-letnia raszynianka miała świetny okres od stanu 1:2. Wygrała cztery gemy z rzędu i znalazła się o krok od wygrania meczu. Stephens ponownie wyrównała, tym razem na 5:5, ale tak jak w pierwszym secie, ostatnie słowo należało do Świątek. Znów wygrała dwa gemy z rzędu i po godzinie i 39 minutach mogła się cieszyć z awansu do trzeciej rundy.

"Wiem, że miałam w tym meczu momenty lepsze i gorsze, ale cieszę się, że w tych kluczowych potrafiłam zagrać dobrze" - podsumowała w krótkiej rozmowie na korcie.

Popełniła 25 niewymuszonych błędów, a Stephens 19. Polka zanotowała 17 zagrań wygrywających, natomiast rywalka dziewięć. To było pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Kolejną rywalką Świątek będzie dzisiaj wieczorem Madison Keys, która pokonała rozstawioną z numerem 16. Łotyszkę Jelenę Ostapenko 6:4, 7:5.

Amerykanka na liście WTA jest obecnie 24. Na koncie ma sześć wygranych turniejów; w 2019 roku najlepsza była właśnie w Cincinnati. W Wielkim Szlemie jej najlepszy wynik to finał US Open 2017.

Hubertowi Hurkaczowi nie udało się awansować do 3. rundy. (Fot. Getty Images)

Z kolei Hubert Hurkacz przegrał wczoraj z Johnem Isnerem, odpadając tym samym z turnieju. 25-letni wrocławianin nie potrafi znaleźć sposobu na 12 lat starszego Amerykanina. To było ich trzecie spotkanie i trzecie zwycięstwo Isnera.

Mają podobny styl gry, bazujący na mocnym serwisie. W pierwszym secie żaden nie dał się przełamać i potrzebny był tie-break. Od stanu 2-1 dla Hurkacza Isner zdobył aż pięć punktów z rzędu. Ostatecznie wykorzystał czwartą piłkę setową.

Druga partia miała bardzo podobny przebieg. Tym razem jednak to Hurkacz okazał się lepszy w tie-breaku.

W trzecim secie Polak serwował wyraźnie słabiej. Posłał w nim tylko jednego asa, wobec 13 wcześniej. Natomiast 50. w światowym rankingu Isner zdołał się jeszcze w tym elemencie poprawić. Zanotował siedem asów, a w całym meczu 18.

Amerykanin słabość Polaka wykorzystał w drugim gemie, kiedy pierwszy raz go przełamał. Ponownie uczynił to w ósmym i po 150 minutach mógł się cieszyć ze zwycięstwa.

Hurkacz i Isner znają się doskonale. Co jakiś czas łączą siły w rywalizacji deblowej. Tak było również w Cincinnati, gdzie we wtorek odpadli w pierwszej rundzie.

To był ostatni sprawdzian Hurkacza przed rozpoczynającym się 29 sierpnia wielkoszlemowym US Open w Nowym Jorku.