Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WHO ostrzega: W 2030 r. ponad 5 mld osób bez ubezpieczenia

WHO ostrzega: W 2030 r. ponad 5 mld osób bez ubezpieczenia
Możliwość darmowego korzystania ze służby zdrowia już teraz jest przywilejem w większości krajów na świecie. (Fot. Getty Images)
Ponad 5 mld osób, tj. dwie trzecie ludności świata, nie będzie miało w 2030 r. dostępu do ubezpieczeń społecznych i opieki medycznej, jeśli inwestycje w powszechną ochronę zdrowia pozostaną na obecnym poziomie - ostrzegła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Reklama
Reklama

W opublikowanym wczoraj raporcie WHO wzywa w przeddzień debaty na temat wcielania w życie zaleceń deklaracji dotyczącej powszechnej opieki zdrowotnej do zwiększenia średnich wydatków na ten cel o przynajmniej 1 procent, jeśli osiągnięcie celu ma mieć szanse realizacji.

"Jeśli na serio chcemy dążyć do zapewnienia powszechnego dostępu do ubezpieczeń i opieki medycznej oraz podniesienia poziomu życia ludzkiego, powinniśmy poważnie podchodzić do problemu podstawowej opieki medycznej" - oświadczył dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Oznacza to, że podstawowe usługi zdrowotne, takie jak szczepienia, opieka prenatalna, doradztwo medyczne dotyczące stylu życia, powinny być jak najbardziej dostępne dla rodzin i zagwarantowane w ten sposób, aby ludzie nie musieli płacić za to wszystko z własnej kieszeni" - dodał.

Jak będzie wyglądać opieka zdrowotna w przyszłości? WHO ostrzega, że należy znacząco podnieść wydatki. (Fot. Getty Images)

Świat powinien podwoić w ciągu dekady inwestycje w ochronę zdrowia, aby zapewnić jej powszechną dostępność - podkreślił.

Wyjaśnił, że podniesienie w skali światowej inwestycji w sektorze ochrony zdrowia o 200 mld dolarów rocznie "może potencjalnie uratować życie 60 milionom ludzi".

"Może również przedłużyć statystyczny czas trwania życia ludzkiego do 2030 r. o 3,7 roku, przyczyniając się jednocześnie w znacznej mierze do polepszenia perspektyw rozwoju społecznego i gospodarczego na świecie" - zaznaczył dyrektor generalny WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje w swym raporcie, że wszystkie kraje powinny uczestniczyć w tym wysiłku, ale jednocześnie przyznaje, iż dla krajów mniej rozwiniętych i tych, w których trwają konflikty, może się to okazać niemożliwe, stąd potrzeba pomocy z zewnątrz.

Służbę zdrowia czeka rewolucja? (Fot. Getty Images)

Autorzy dokumentu podkreślają z drugiej strony, że obciążenie finansowe znacznej liczby rodzin na świecie wydatkami na ochronę zdrowia w ciągu ostatnich 5 lat bardzo wzrosło.

Około 925 mln osób wydaje na ten cel ponad 10 proc. swych dochodów, a 200 mln ponad jedną czwartą dochodów - stwierdza dokument WHO.

"To wstrząsające, że w coraz większą część ludności świata, nawet w krajach najbardziej rozwiniętych, uderzają boleśnie nadmierne koszty leczenia" - skomentował tę sytuację sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angel Gurria.

Czytaj więcej:

Zagraniczni pacjenci "są winni NHS aż 150 milionów funtów"

Eksperci: Polacy w podeszłym wieku podejmują zbyt mało aktywności

Telefoniczna Informacja Pacjenta czynna non stop

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama