Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WHO: Małpia ospa będzie nazywać się mpox

WHO: Małpia ospa będzie nazywać się mpox
WHO zmienia nazwę małpiej ospy, ponieważ zarzucano, że jest zbyt rasistowska. (Fot. Getty Images)
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zacznie używać nowego terminu 'mpox' jako nazwy dla małpiej ospy i wezwała inne kraje do pójścia w jej ślady. Zmiana terminologii jest wynikiem skarg, iż obecna nazwa choroby jest rasistowska i stygmatyzująca.
Reklama
Reklama

"Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie małpia ospa zostanie wycofane" – przekazało WHO w oświadczeniu.

WHO rozpoczęło na początku tego roku proces konsultacji społecznych w celu znalezienia nowej nazwy choroby i otrzymała ponad 200 propozycji. Stany Zjednoczone, które znalazły się wśród krajów i organów popierających zmianę nazwy, z zadowoleniem przyjęły tę decyzję.

Nazwa "monkeypox" przechodzi do historii. (Fot. Getty Images)

"Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przełamać bariery istniejące w sferze zdrowia publicznego, a zmniejszenie stygmatyzacji związanej z chorobą jest jednym z kluczowych kroków w naszej pracy na rzecz położenia kresu ospie" - wyjaśnił sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej w USA Xavier Becerra.

Jedną z bardziej popularnych sugestii była nazwa "mpox" lub "Mpox", zaproponowana między innymi przez organizację zdrowia mężczyzn REZO. Jej szef argumentował, że usunięcie zdjęć małp z publikacji dotyczących choroby pomogło ludziom poważnie potraktować sytuację zagrożenia zdrowia.

WHO stwierdziła, że światowi eksperci zdecydowali się na "mpox" po rozważeniu między innymi naukowej stosowności, zakresu obecnego użycia, a także wymowy.

WHO ma mandat do nadawania nowych nazw istniejącym chorobom w ramach Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Organizacja zasadniczo stara się unikać kojarzenia jakiejkolwiek choroby lub wirusa z krajem, regionem, zwierzęciem lub grupą etniczną. 

Czytaj więcej:

Pierwszy na świecie kraj wprowadził obowiązkową kwarantannę dla osób zarażonych małpią ospą

WHO: Od 1990 do 2020 roku liczba migrantów międzynarodowych wzrosła ze 153 mln do 281 mln

W Hiszpanii i Brazylii stwierdzono pierwsze poza Afryką zgony z powodu małpiej ospy

UNICEF: Jedno na siedmioro dzieci w wieku 10-19 lat boryka się z zaburzeniami psychicznymi

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama