Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WHO: Kolejne kraje europejskie tracą status wolnych od odry

WHO: Kolejne kraje europejskie tracą status wolnych od odry
Za wzrost liczby zachorowań odpowiadają osoby, które unikają szczepień - wskazano. (Fot. Getty Images)
Od 1984 roku Światowa Irganizacja Zdrowia (WHO) próbuje wytrzebić odrę, która może nawet prowadzić do zgonu. Po początkowych sukcesach znów jest gorzej. Odra powraca do krajów europejskich, w których ją wytępiono.
Reklama
Reklama

W Europie eksploduje liczba zachorowań na odrę - wskazuje WHO. W pierwszym półroczu 2019 r. zarejestrowano już prawie 90 tys. przypadków zachorowań na tę chorobę. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2018 zachorowań jest dwa razy więcej. Poza tym cztery kraje: Albania, Czechy, Grecja i Wielka Brytania, straciły swój status obszarów niezagrożonych tą chorobą. Takiego rozwoju sytuacji nie notowano od kiedy zaczęto dokumentować rozwój tych infekcji w roku 2012.

Ogółem WHO w 53 krajach monitoruje zachorowania na odrę i różyczkę. W 48 z tych krajów wystąpiły przypadki zachorowań na odrę: szczególnie dotknięte są Ukraina,Kazachstan, Gruzja i Rosja. Tam właśnie wystąpiło 78 proc. wszystkich zarejestrowanych przypadków odry. W RFN przypadki zachorowań na odrę wystepują jedynie regionalnie.

Jak podaje Instytut im. Roberta Kocha, do końca lipca br. w Niemczech odnotowano 450 przypadków. W całym roku 2018 przypadków takich było 540, w 2017 ok. 930. Zdaniem WHO, rzeczywista liczba infekcji jest jednak znacznie wyższa niż dane statystyczne. Ostatnim rokiem, kiedy w skali świata dokumentowano takie przypadki, był rok 2017. Wtedy odnotowano 110 tys. zgonów na odrę. Teraz podejrzewa się znacznie większą liczbę ukrytych przypadków.

Europa była jednym z regionów świata, w którym odrę wyeliminowano niemal całkowicie. (Fot. Getty Images)

"Dzięki wieloletnim wysiłkom udało się prawie wytrzebić odrę, lecz mnożenie się zachorowań ukazuje, że wysiłki trzeba jeszcze bardziej wzmożyć" – wyjaśnia dyrektorka regionu europejskiego WHO Zsuzsanna Jakab. Dzieje się tak z powodu unikania szczepień ochronnych - także za sprawą działań antyszczepionkowców w wielu krajach.

"Najwyższa pora żeby wyjaśnić, co doprowadziło do rozprzestrzeniania się tej choroby, która może być śmiertelna" – podkreśla Jakab. "Trzeba korzystać z każdej okazji, by szczepić dzieci i uświadamiać dorosłym, jak ważne jest odświeżanie własnych szczepień" - dodała.

Również w Polsce stale zwiększa się liczba zakażeń wywołanych przez odrę. Z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH w Warszawie wynika, że od 1 stycznia do 15 sierpnia br. zanotowano w Polsce 1358 przypadków odry. W tym samym okresie 2018 r. było 339 przypadków odry, a w 2017 r. – 63.

Według WHO, szczepienia 95 proc. populacji są konieczne dla wyeliminowania określonej choroby. Odra przenoszona jest przez wirusy. Jej objawami jest wysoka gorączka, katar, kaszel i wysypka. Atakuje ona system odpornościowy, co powoduje, że zainfekowane osoby podatne są także na inne choroby.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama