Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W światowych mediach o innowacyjnej Polsce i pomysłach na wychodzenie z pandemii

W światowych mediach o innowacyjnej Polsce i pomysłach na wychodzenie z pandemii
Opowieści o "innowacyjnej Polsce" mają zaciekawić odbiorców w innych krajach. (Fot. Getty Images)
W ponad 50 mediach na świecie ukażą się w ten weekend teksty o innowacyjnej Polsce i o pomysłach na wychodzenie z pandemii. Teksty autorstwa polskiego premiera, prezesa NBP, historyków i innych intelektualistów ukażą się w ramach najnowszej odsłony projektu 'Opowiadamy Polskę światu'.
Reklama
Reklama

"Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Rosji, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Kuwejt czy Singapur" - informuje Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator "Opowiadamy Polskę światu".

W tej odsłonie globalnego projektu INM Polskę przedstawiają czytelnikom premier Mateusz Morawiecki, prezes NBP prof. Adam Glapiński, szef IPN dr Jarosław Szarek, były prezes PAN prof. Michał Kleiber, szef polskiej misji przy OECD prof. Aleksander Surdej, popularyzatorzy nauki Marcin Jakubowski i Andrzej Krajewski oraz ekonomista William A. Allen.

Według prof. Aleksandra Surdeja, "Polacy rozumieją, że innowacje - nowe idee, odkrycia i wynalazki - z czasem przekładają się na nowe produkty i usługi, na wzrost produktywności i w rezultacie na poprawę warunków życia ludzi". "W państwach OECD innowacje są zjawiskiem powszechnym. Innowacje globalne, przełomowe są czymś rzadkim, lecz gdy się już pojawiają, tak jak elektryczność czy internet, tworzą przesłanki do kolejnych, niekiedy nieoczekiwanych innowacji" - wskazuje.

Prezes IPN Jarosław Szarek wylicza polskich odkrywców, innowatorów, wynalazców. "Dzięki Polakom rozwinęła się elektronika, chemia, przemysł lotniczy. Polacy skonstruowali ręczne wykrywacze min i rozszyfrowali niemiecką Enigmę, dzięki czemu szybciej skończyła się II wojna światowa" - wskazuje dr Szarek w tekście "Polscy innowatorzy zmienili świat".

"Gdy na początku lat 80. XX wieku cały świat patrzył na zmagania Solidarności w Polsce, a na czołówkach gazet pojawiało się imię Jana Pawła II, tylko nieliczni wiedzieli, że 90 proc. produkcji stali nierdzewnej, z którą na co dzień styka się niemal każdy, nawet we własnej kuchni, powstaje z wykorzystaniem technologii opracowanych przez mieszkającego w Stanach Zjednoczonych polskiego inżyniera Tadeusza Sendzimira, nazywanego Edisonem metalurgii" - przypomina prezes IPN.

"150 lat temu urodził się Henryk Arctowski, pionier ochrony ekologicznej stref polarnych" - zauważa z kolei prof. Kleiber, były szef PAN. W tekście "Na pierwszym miejscu: ekologia planety" zwraca uwagę, że "całoroczne stacje naukowo-badawcze w Antarktyce posiada zaledwie 20 państw, mających w ten sposób dostęp do tego największego naturalnego laboratorium przyrody, możliwość prowadzenia ambitnych programów badawczych i współpracy międzynarodowej". Jak akcentuje, Arktyka, gdzie "polscy naukowcy byli pionierami badań", "jest jednym z najważniejszych rejonów badań nad zmianami ekologicznymi planety".

"Opowiadamy o Polsce tak, jak ją czujemy, i tak, jak czujemy, że może zaciekawić ona odbiorców w innych krajach" - wyjaśnia szef działu projektów międzynarodowych INM Michał Kłosowski.

Wcześniejsze edycje "Opowiadamy Polskę światu" związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia ’70 czy urodzin św. Jana Pawła II. Do ponad miliarda odbiorców dotarły teksty na 40-lecie "Solidarności" opublikowane w 38 krajach. Ostatnio z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja teksty o "polskiej duszy" opublikowały tytuły w 62 krajach, w 22 językach.

Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

Czytaj więcej:

Trudna pogoń polskich firm za czołówką świata innowacji

Ekonomista: Klimat sprzyja produkcji polskich win

Polska branża gier wideo rośnie w siłę

W marcu bezrobocie w Polsce na najniższym poziomie w UE

"Nowy Ład" staje się faktem. Oto 10 projektów na kolejne 100 dni

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 16.04.2024
    GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama