Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W weekend unikatowe zjawisko: Zorza polarna widoczna w UK, Irlandii i Polsce

W weekend unikatowe zjawisko: Zorza polarna widoczna w UK, Irlandii i Polsce
Zorza polarna widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. (Fot. ISS/NASA)
Przez cały weekend mieszkańcy różnych części świata mogą mieć wyjątkową możliwość podziwiania zorzy polarnej - zapowiada Astronomy Ireland. Wszystko zależy jednak od pogody.
Reklama

Zorza polarna zwykle widzialna jest tylko na biegunie północnym, jednak we wtorek doszło do największej od dekady eksplozji na Słońcu. Jej skutki obserwować można będzie do końca weekendu w różnych częściach świata, w tym Wielkiej Brytanii, Polsce i Irlandii.

Zorza polarna występuje w pobliżu ziemskich biegunów magnetycznych. (Fot. ISS/NASA)

Jak tłumaczy David Moore, redaktor Astronomy Ireland, zorza polarna to zjawisko świetlne, powstające w wyniku burz magnetycznych na Słońcu. W pobliżu Ziemi tory lotu tych cząstek są w większości odchylane przez ziemskie pole magnetyczne i kierowane na bieguny. Na biegunach zjawisko można obserwować niemal każdej nocy – do Irlandii na przykład dociera ich tylko 1%.

“Rocznie dociera ich 4 do 5. Jednak ze względu na warunki pogodowe – duże zachmurzenie – widoczne są może raz” - tłumaczy specjalista.

Według Moore'a, naukowców zastanawia, co wywołało tak silną eksplozję, gdy Słońce jest w okresie swojej najniższej aktywności. “Nie wiemy, co jest przyczyną, to nie powinno się zdarzyć. Cykle aktywności słońca trwają 11 lat i teraz jest ona niemal najniższa. Tego typu zdarzeń nie da się po prostu przewidzieć” - tłumaczy.

Zjawisko zaczęło się już dziś w nocy. W internecie pojawiły się zdjęcia barwnie rozświetlonego nieba.
Szanse na obejrzenie naturalnego spektaklu istnieją do niedzieli. Warunkiem jest jednak pogodne nocne niebo, bo chmury mogą zasłonić całe widowisko.

Tak malownicze zjawisko, aby być widzialne dla mieszkańców Ziemi, potrzebuje bezchmurnego nieba... (Fot. ISS/NASA)

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama