Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W pracy ma być przyjaźnie

W pracy ma być przyjaźnie
Przyjazna atmosfera w pracy, ale co jeszcze? (Fot. Thinkstock)
O jakich firmach marzą studenci? Czego oczekują od przyszłych pracodawców? I czym firmy mogą ich do siebie przekonać?
Reklama
Reklama

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez firmę Universum wzięło udział ponad 200 tys. studentów kierunków ekonomicznych i inżynieryjnych. Efektem jest ranking Najbardziej Atrakcyjni Pracodawcy. Z opinii ankietowanych wynika, że cenią przede wszystkim jakość pracy. Studenci kierunków inżynieryjnych i biznesowych chcą mieć w przyszłości „przyjazne środowisko pracy”. Dodatkowo dla młodych inżynierów firma marzeń musi być „kreatywna i dynamiczna”. To dla nich ważniejsze niż „wysokie wynagrodzenie” czy „szansa zostania liderem”.

"Osoby należące do pokolenia Y bez względu na kraj, w którym studiują, zdają sobie sprawę z tego, że praca będzie odgrywała dużą rolę w ich życiu. Dlatego chcą pracować w środowisku, które pozytywnie na nich oddziałuje. Od kilku lat obserwujemy, że praca i życie prywatne się przeplatają, a granica między nimi coraz bardziej się zaciera" - komentuje Peter Nylander, prezes Universum.

Z analizy dokonanej przez jego firmę wynika, że nacisk, jaki studenci kładą na wynagrodzenie, jest odwrotnie proporcjonalny do PKB na osobę w ich krajach. W Azji wynagrodzeniei awans są najważniejsze. Podobnie jest w Rosji, ale i w Japonii. Według danych Uniwersum wśród studentów nauk ekonomicznych od trzech lat coraz chętniej zatrudniliby się w centrach usług wspólnych, a także w firmach audytorskich i bankach o światowym zasięgu. Wynika to m.in. z możliwości awansu, szkoleń i ścieżek rozwoju oraz niezależności i stabilności finansowej, których studenci szukają.

Poza tym takie firmy zatrudniają sporo osób bez doświadczenia zawodowego. Studenci kierunków inżynieryjnych szukają z kolei miejsc pracy, w których mogą rozwijać kreatywność, dlatego często wskazują jako atrakcyjnych pracodawców firmy z sektora IT, szczególnie programistyczne. To dlatego w sześciu na 12 krajów, w których przeprowadzono badanie, liderem rankingów popularności pracodawców jest Google, a w czterech krajach zajmuje drugą pozycję. Słabnie za to zainteresowanie np. firmami farmaceutycznymi.

"Firmy programistyczne są kojarzone ze szczególnym typem środowiska pracy i kultury. Najlepsi pracodawcy oferują bogate programy szkoleniowe i to właśnie decyduje o ich atrakcyjności dla studentów. Pracodawcy, którzy myślą o rekrutacji słuchaczy kierunków inżynieryjnych, powinni także dbać o kulturę organizacji" - dodaje Peter Nylander.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama