Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W których rejonach Anglii odnotowano największy spadek emisji CO2?

W których rejonach Anglii odnotowano największy spadek emisji CO2?
Emisja CO2 w Wielkiej Brytanii spadła o około jedną trzecią w ciągu 15 lat. (Fot. Getty Images)
Z oficjalnych danych wynika, że w niektórych rejonach Anglii nastąpił spadek emisji dwutlenku węgla (CO2) o ponad 80 proc. w ciągu 15 lat – informuje BBC.
Reklama
Reklama

Między 2005 a 2019 rokiem rejon Northumberland odnotował największy procentowy spadek emisji na jednego mieszkańca, sięgający 83 proc. Jednak eksperci twierdzą, że zmiana ta nie ukazuje wszystkich aspektów zmian, ponieważ poszczególne gałęzie przemysłu raczej przenoszą się za granicę, niż ograniczają emisję dwutlenku węgla.

Wielka Brytania zobowiązała się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do zerowego poziomu netto do 2050 roku i jest obecnie gospodarzem COP26. Szczyt ten, odbywający się w Glasgow, ma za zadanie zgromadzić przywódców politycznych i delegatów z całego świata w celu opracowania planów przeciwdziałania zmianom klimatu.

Według szacunków rządowych, emisja CO2 w Wielkiej Brytanii spadła o około jedną trzecią w ciągu 15 lat, a wszystkie poszczególne jednostki władz terytorialnych odnotowały redukcję. Było to spowodowane głównie zmianami w rodzajach paliwa używanego do wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach oraz likwidacją zakładów przemysłowych.

Dwutlenek węgla stanowił 80 proc. emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii w 2019 roku. Gazy te zatrzymują ciepło w atmosferze i ogrzewają planetę.

W Northumberland spadek szacunkowych emisji, z 12,5 tony CO2 na osobę do 2,1 tony, wynikał z faktu likwidacji zakładów przemysłowych, takich jak huta aluminium w Lynemouth w 2012 roku.
Znaczący wpływ miały również lasy i użytki zielone znajdujące się na tym obszarze, które pochłaniają więcej CO2 z atmosfery, niż go uwalniają, w porównaniu z innymi miejscami.

Tymczasem emisja CO2 w rejonie High Peak, który stanowi część Peak District w hrabstwie Derbyshire, jest nadal uzależniona od wpływu przemysłu, a jej spadek w ciągu 15 lat wyniósł zaledwie 16 proc.

Produkcja betonu jest uważana za źródło około 8 proc. emisji CO2 na świecie, znacznie większej niż przemysł lotniczy. Na zdj. cementownia Hope Cement Works w Derbyshire. (Fot. Getty Images)

Obszar ten jest siedzibą cementowni Hope Cement Works, która jest jednym z większych lokalnych pracodawców. W 2019 roku emisja wyniosła 31,9 ton CO2 na mieszkańca, co oznacza spadek z 38,1 w 2005 roku. Cement jest składnikiem betonu, którego produkcja jest uważana za źródło około 8 proc. emisji CO2 na świecie, znacznie większej niż przemysł lotniczy, który odpowiada za emisję na poziomie ok. 2,5 proc.

Breedon Group, zarządca firmy Hope Cement Works, podkreślił, że cement jest "niezbędnym składnikiem infrastruktury, od której zależy współczesne społeczeństwo", ale dodał, że zdaje sobie sprawę z emisji dwutlenku węgla w swoich wyrobach i zobowiązał się do dalszego jej zmniejszania poprzez opracowywanie "bardziej zrównoważonych" rozwiązań.

Chociaż eksperci twierdzą, że ogólna redukcja emisji w Wielkiej Brytanii jest dobrym znakiem, ostrzegają również, że obniżenie emisji wyłącznie w przemyśle wytwórczym - jak to widać w obszarach takich jak Northumberland - może negatywnie wpływać na ogólny ślad węglowy Wielkiej Brytanii.

Dr Jonathan Radcliffe z Uniwersytetu w Birmingham ocenił, że obecne wartości poziomu emisji "ujmują ją tylko częściowo", ponieważ dane wskazują tylko, gdzie dochodzi do emisji dwutlenku węgla, a nie obejmują emisji związanych z produktami kupionymi w Wielkiej Brytanii, ale wyprodukowanymi gdzie indziej.

Paul Brannen, były poseł do Parlamentu Europejskiego dla północno-wschodniej Anglii, który zasiadał w komisji ds. środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności w Parlamencie UE, zaznaczył, że zmniejszenie emisji w Northumberland było ostatnim etapem procesu dezindustrializacji, który rozpoczął się w latach 70. i miał "niszczycielski wpływ na lokalne społeczności".

"To, co musimy teraz zrobić, to... wykorzystać wiedzę, którą zdobyliśmy dzięki naszej historii i wdrożyć ją w nowe, bardziej ekologiczne technologie" - podkreślił.
 

Czytaj więcej:

Awantura o mięsne dania na szczycie klimatycznym w Glasgow

Johnson wzywa kraje do "odważnych kompromisów" na COP26

BBC: Lobby przemysłu paliw kopalnych ma na szczycie COP26 najwięcej delegatów

Wielka Brytania przekaże 290 mln funtów ubogim krajom dotkniętym zmianami klimatu

Obama na COP26: "Nie zrobiliśmy wystarczająco dużo w sprawach klimatu"

Johnson wraca do Glasgow. "Postęp na COP26 niewystarczający"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama