Menu

W hołdzie polskim lotnikom

W hołdzie polskim lotnikom
Projektem z pewnością zainteresują się miłośnicy historii polskiego lotnictwa. (Fot. Carl Earrye / www.historicaircraftcollection.ltd.uk)
Z okazji 80. rocznicy bitwy o Anglię w uznaniu dla zasług polskich pilotów, Historic Aircraft Collection (East Sussex) zapowiada stałą ekspozycję Polish Heritage Flight.
Reklama

Projekt Polish Heritage Flight będzie hołdem dla Polskich Sił Powietrznych - jedynego sojusznika Wielkiej Brytanii w 1940 r. oraz dla pilotów wszystkich innych narodów, którzy brali udział w walkach powietrznych w Anglii. 

"Gdyby nie wysiłek wniesiony przez polskie eskadry i ich niezrównana waleczność, nie waham się przypuszczać, że wynik bitwy o Anglię byłby zgoła inny" - oświadczył Hugh Dowding, oficer i naczelny dowódca RAF-u w czasie bitwy o Anglię.

Historic Aircraft Colletion, mające swą siedzibę w New House, Northiam (Rye, TN31 6JL) od lat kultywuje pamięć o polskich pilotach walczących w szeregach RAF. W ich posiadaniu znajduje się między innymi Supermarine Spitfire BM597 - autentyczny samolot, który był na wyposażeniu polskiej eskadry 315 i 317.

Pilot Dave Harvey przy Hawker Hurricane Mk XIIa 5711 (G-HURI). (Fot. Getty Images)

Również z ich zbiorów pochodzi Hawker Hurricane G-HURI, który podziwiać można było w filmie o bohaterskich pilotach z Dywizjonu 303.

"Jesteśmy dumni z naszego związku z Polską. Zdajemy sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności jaka na nas ciąży. Musimy zadbać nie tylko o te ważne dla historii samoloty, ale także by pamięć o ludziach i ich ofiarności przekazać kolejnym pokoleniom. Zamierzamy utworzyć fundusz powierniczy, którego celem będzie zakup i dbałość o kolejne maszyny latające będące pomnikiem wszystkich polskich pilotów, którzy walczyli u boku pilotów brytyjskich" - wyznała dyrektor Historic Aircraft Collection (HAC), Janice Black.

Richard Kornicki, przewodniczący Komitetu Pamięci Polskich Sił Powietrznych, z zadowoleniem przyjął inicjatywę. "Nasz Komitet z przyjemnością wspiera powstanie Polish Heritage Flight, które stanowi doskonały odpowiednik naszej pracy edukacyjnej i historycznej. Mam nadzieję, że oba samoloty pojawią się w bazie RAF Northolt podczas rocznicy upamiętnienia polskich sił powietrznych we wrześniu. Polscy piloci, którzy na nich latali, byliby niezmiernie dumni, że ich pamięć jest w ten sposób uhonorowana" - podkreślił Kornicki.

Hawkery wsławiły się wzorową służbą podczas bitwy o Anglię. (Fot. Getty Images)

Na czele projektu Polish Heritage Flight staną piloci będący członkami Collection Aircraft Collection, Dave Harvey i Clive Denney oraz wolontariusz HAC, Derek Rusling. Dołączy do nich także Scott Booth z projektu Laguna Spitfire Legacy

Od przyszłego roku ekspozycja HAC wzbogaci się także o unikatowe międzywojenne myśliwce dwupłatowe Hawker Fury i Nimrod oraz bombowiec Airco DH9 z I wojny światowej.

Wśród wydarzeń organizowanych przez HAC, są wykłady na temat polskich eskadr bombowych, prowadzone przez Artura Bildziuka, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Lotników. 

Więcej informacji na: www.historicaircraftcollection.

Czytaj więcej:

Szachownica polskich pilotów podbija Wyspy!

Wspomnienia 95-letniego polskiego pilota RAF-u w związku z filmem "Hurricane"

Londyn: Odsłonięto tablicę poświęconą polskim kryptologom, którzy złamali Enigmę

  Komentarze
  • Fircyk
   15 listopada 2019, 05:50

   Trzeba bylo nie pomagac anglikom bo teraz maja nas w d ie zdradziecki narod po wojnie sie wypieli tak jak i teraz

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.10.2020
  GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama