Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W centrum Edynburga stanie pomnik niedźwiedzia Wojtka

W centrum Edynburga stanie pomnik niedźwiedzia Wojtka
'Szeregowiec Wojtek', duma polskiej artylerii, który przeszedł ze swoją jednostką cały szlak bojowy z Iranu do Włoch i walczył pod Monte Cassino, zostanie upamiętniony specjalnym odlewem z brązu.
Reklama
Syryjski niedźwiedź brunatny Wojtek został adoptowany przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez generała Andersa w kwietniu 1942 roku. Polacy transportowani z Iranu do Palestyny odkupili niedźwiadka od napotkanego chłopca za kilka puszek konserw. Niedźwiadek nie umiał jeszcze jeść i żołnierze karmili go rozcieńczonym skondensowanym mlekiem. Został oficjalnie wciągnięty do stanu ewidencyjnego 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii i z tą jednostką przeszedł cały szlak bojowy z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę i Egipt aż do Włoch. Walczył pod Monte Cassino, gdzie pomagał w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją. Pił piwo i palił (oraz zjadał) papierosy.

Po wojnie wraz ze swoją jednostką trafił do Szkocji. Resztę życia spędzil w edynburskim zoo, gdzie zmarł w 1963 roku w wieku 22 lat.

Teraz ten niezwykły bohater wojenny ma zostać upamiętniony przez rzeźbiarza Alana Heriota, który wykona brązowy odlew pomnika niedźwiedzia. Stanie on w centrum Edynburga w przyszłym roku, w 50. rocznicę śmierci Wojtka. Koszt pomnika to 200 tysięcy funtów.

Zdaniem Aileen Orr, autorki książki "Wojtek The Bear: Polish War Hero", upamiętnienie zdecydowanie się niedźwiedziowi należy. "To jedna z klasyczych opowieści z czasów II wojny światowej. Nie trzeba jej nawet ubarwiać, bo sama w sobie jest niesamowicie ekscytująca oraz smutna" - wyjaśniła Orr.
 

  Komentarze


  • Wieslaw Zawada
   28 grudnia 2012, 17:33

   wolal bym widziec w palacu prezydenckim w polsce tego wojtka niz ta nasza pare prezydencka(opasle wieprze)

  • Edi
   29 grudnia 2012, 08:47

   popieram poprzednika

  • Ale kicha
   29 grudnia 2012, 21:26

   Od razu widac ze Wojtka polscy szweje wychowali :) I piwa sie napil I popierosa zakurzyl :)
   A powaznie - to az milo taka wiadomosc przeczytac. O Wojtku slyszalem juz wczesniej, warto takie historie upamietniac.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.12.2018
  GBP 4.794 złEUR 4.302 złUSD 3.809 złCHF 3.820 zł

  Sport


  Reklama