Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Supermarkets scandalise with price tactics fuelling egg shortage

Supermarkets scandalise with price tactics fuelling egg shortage
Na Wyspy powraca kryzys jajeczny? (Fot. Getty Images)
It’s tough to argue the great egg shortages of 2022 were a surprise. Way back in the spring, farmers were warning they’d halt production unless the big supermarkets started paying more.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak zwraca uwagę portal WalesOnline, mieszkańcy Walii są jednymi z tych, którzy skarżą się na braki jajek w sklepach. Informacje o tym wrzucane są każdego dnia na TikToka, Instagrama, Twittera czy Facebooka.

Początkowo informowano, że za brakami stoi wybuch najgorszej od lat ptasiej grypy. Dziennikarze wskazują jednak, że cała sytuacja związana z łańcuchami dostaw jest znacznie bardziej skomplikowana, a powody - zróżnicowane.

Brytyjscy rolnicy skarżą się na niskie dochody ze sprzedaży jaj. (Fot. Getty Images)

Eksperci wskazują, że ptasia grypa faktycznie miała duży wpływ na dostępność jajek. Według supermarketów, to właśnie ona jest jedynym powodem obecnej sytuacji. Inne zdanie na ten temat ma jednak branża jajeczna.

Przedstawiciele organu British Free Range Egg Producers Association (BFREPA) przekazali, iż "jeszcze wiosną informowali, że wstrzymają sprzedaż, jeśli supermarkety nie będą płacić im więcej". Dziś - jak informują - osiem największych sieci handlowych w kraju wciąż tego nie uczyniło.

Według hodowców drobiu, supermarkety podnoszą ceny jaj w sklepach, obciążając w ten sposób portfele klientów, ale "nie ma to żadnego przełożenia na cenę płaconą dostawcom jaj, która jest od roku na tym samym poziomie".

Czy supermarkety na Wyspach stosują nieuczciwą politykę cenową? (Fot. Getty Images)

Dane te potwierdzają sami farmerzy. Jeden z nich -  Ioan Humphreys z Walii - podzielił się na TikToku swoimi doświadczeniami.

"Chcecie poznać prawdziwy powód niedoboru jaj? Supermarkety nie płacą nam za nie wystarczająco dużo. Podnoszą ceny w sklepach, ale ten dodatkowy zysk nie trafia do rolników. Nasze koszty produkcji gwałtownie wzrosły, podrożała pasza, prąd, a nawet ceny samych kurczaków. Jajka wciąż sprzedajemy jednak w tej samej cenie i po prostu nie stać nas już na ich produkcję" - wyjaśnił.

Z danych BFREPA wynika, że obecnie w kraju brakuje produkcji co najmniej 3 mln jaj dziennie, aby osiągnąć "samowystarczalność" i nie musieć ich importować. Eksperci prognozują jednak, że liczba kur zmniejszy się jeszcze o 8 mln do końca roku, co pogłębi trwający już kryzys. Branża obawia się, że ostatecznie sieci handlowe o cały kryzys oskarżą rolników. 

Czytaj więcej:

Niepewne perspektywy na rynku dla producentów jajek w UK

Brytyjscy rolnicy stopniowo wycofują się z produkcji jaj z powodu gwałtownie rosnących kosztów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement