Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Wielkiej Brytanii zakwitły przebiśniegi. Znak rychłej wiosny?

W Wielkiej Brytanii zakwitły przebiśniegi. Znak rychłej wiosny?
Pojawienie się przebiśniegów zaskoczyło mieszkańców Wielkiej Brytanii. (Fot. Thinkstock)
Wiosna już niedługo na dobre zawita do Wielkiej Brytanii - świadczą o tym kwitnące przebiśniegi. Według specjalistów, dzięki łagodnej zimie niektóre odmiany wypuściły pąki już na początku grudnia.
Reklama

Zwykłe przebiśniegi zakwitły natomiast o tydzień wcześniej niż w ubiegłym roku – i o wiele szybciej niż po srogich zimach w 2009 i 2010 roku.

“Dawniej kwiaty te pojawiały się normalnie w drugiej połowie lutego, jednak przez następujące w ostatnich dekadach ocieplenie klimatu, proces przyspieszył i zwykle jest to styczeń. Tegoroczne okresy zimna zatrzymały rozwój kwiatów w momencie kwitnienia, dlatego możemy cieszyć się nimi dłużej” - tłumaczy Guy Barter, doradca Royal Horticultural Society.

Według eksperta, przebiśniegi są jednymi z najpopularniejszych bulw sadzonych przez brytyjskich ogrodników. “Prawdopodobnie jest tak ze względu na ich symboliczne znaczenie końca zimy. Poza tym są one bardzo piękne” - kontynuuje.

Osoby kochające przebiśniegi zyskały nawet swoje miano “galantofili” - od łacińskiej nazwy rośliny – Galanthus.

RHS poświęciło tym kwiatom specjalną instalację na dorocznym London Early Spring Plant Fair, organizowanym w tym tygodniu w Lindley Hall na terenie Westminsteru.

“Choć są bardzo popularne w naszym kraju, to nie pochodzą oryginalnie stąd, lecz z kontynentalnej Europy. Dzikie przebiśniegi występują między innymi w Hiszpanii, na Ukrainie, w Niemczech i w Polsce. Trudno dokładnie określić, kiedy przywieziono je na Wyspy - prawdopodobnie w czasach Rzymian” - podsumowuje Barter.

Warto pamiętać, że wszystkie gatunki rośliny są chronione prawem międzynarodowym.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama