Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W UK koniec informowania o płci dziecka?

W UK koniec informowania o płci dziecka?
W niektórych kulturach preferowani są chłopcy. (Fot. Getty Images)
Partia Pracy domaga się zakazu powiadamiania rodziców o płci dziecka po wczesnych badaniach krwi. Wszystko w obawie przed tzw. selektywną aborcją, czyli niedopuszczaniem do narodzin dziewczynek.
Reklama

NHS wykorzystuje nieinwazyjne badania prenatalne (NIPT) do wczesnego rozpoznawania chorób genetycznych, m.in. zespołu Downa, Edwardsa i Patau. Zabieg polega na pobraniu komórek z płynu owodniowego, który otacza i chroni dziecko rozwijające się w łonie matki.

Przy pomocy NIPT można także zbadać płeć nienarodzonego dziecka. Wystarczy tylko kilka kropli krwi z palca matki, by zidentyfikować przyszłe potomstwo.

Za takie dodatkowe badanie na Wyspach trzeba jednak zapłacić z własnej kieszeni, a prywatne kliniki oferują test za około £150-120. Niektóre wymagają jedynie, aby kropla krwi została przesłana pocztą, a wyniki zostaną przesłane w ciągu kilku dni.

Zdaniem posłanki Partii Pracy, Naz Shah, niektóre kobiety wykorzystują wyniki testu do tzw. selektywnej aborcji, czyli niedopuszczania do narodzin dziewczynek, co jest praktykowane np. w społecznościach południowoazjatyckich.

Fora internetowe, na których mieszkanki Wielkiej Brytanii dyskutowały o NIPT, zawierały tysiące postów, w których kobiety wyrażają swój niepokój w związku z posiadaniem dziewczynki.

Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia obiecało bliżej przyjrzeć się problemowi.

 

  Komentarze


  • Lon
   17 września 2018, 16:28

   Czy to angielskie prawo aby na pewno jest dla Anglików czy może dla jakichś dzikusów?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2019
  GBP 4.782 złEUR 4.260 złUSD 3.799 złCHF 3.801 zł

  Sport


  Reklama