Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Two thirds of furloughed staff ‘continued working during lockdown’

Two thirds of furloughed staff ‘continued working during lockdown’
Niektórym pracownikom grożono nawet, że jeśli nie przyjdą do pracy, to stracą zatrudnienie, jak tylko skończy się rządowa pomoc. (Fot. Getty Images)
Nearly two thirds of the 9.4 million people who were furloughed from their jobs because of the coronavirus pandemic continued to work, a major new study has found.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W marcu br. brytyjski minister finansów Rishi Sunak ogłosił program pokrywania z budżetu państwa 80 proc. wynagrodzenia pracowników urlopowanych z powodu koronawirusa (tzw. furlough). Dzięki temu, dotknięte kryzysem firmy mają utrzymywać miejsca pracy.

Jednak badanie - w którym wzięło udział 9 000 urlopowanych osób  - wykazało, że 63 procent z nich łamało zakaz kontynuowania pracy podczas korzystania z programu pomocowego. Spośród nich około jedna trzecia była "wyraźnie zmuszana" do pracy przez swoich szefów.

W raporcie czytamy: "Zakaz pracy był rutynowo ignorowany, zwłaszcza przez mężczyzn, którzy mogą wykonywać większość obowiązków z domu". Dodano, że do największych nadużyć dochodziło w sektorze IT, gdzie zasady rządowej pomocy łamało aż 44 proc. pracowników.

Do organizacji WhistleblowersUK, sprawującej kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy, wpłynęła m.in. skarga od 15 osób zatrudnionych w firmie budowlanej. "Zagrożono im, że jeśli chcą mieć pracę po zakończeniu furlough (program wygasa z końcem października - przyp. red.), to muszą teraz przychodzić na budowę" - poinformowała szefowa organizacji, Georgina Halford-Hall.

Dodała, że ​​ludzie, którzy zgłaszali się do WhistleblowersUK, informowali swoich pracodawców o obawach dotyczących łamania prawa. "Przełożeni przekonywali ich, że wszyscy tak robią i nie ma mowy, żeby zostali złapani na gorącym uczynku" - wyjaśniła Halford-Hall.

Brytyjska skarbówka (HMRC) bada obecnie ok. 8 000 zgłoszeń dotyczących nieprzestrzegania zasad programu pomocowego. Jak podkreśla, używa "wyrafinowanego oprogramowania komputerowego" w celu znalezienia dowodów oszustwa.

Pracodawcy mają 90 dni na poprawienie błędów; w przeciwnym razie będą musieli zwrócić pieniądze za urlopowanych pracowników, a do tego zapłacić równowartość tej kwoty jako grzywnę.

Czytaj więcej:

Rząd do Brytyjczyków: "Pomóżcie zbierać warzywa i owoce"

Wielka Brytania cały rok zakończy "na dużym minusie"

Koronawirus w UK: 8,9 mln pracowników pobiera rządową pomoc

4-dniowy tydzień pracy w UK "uratowałby etaty po pandemii”

UK: Ponad 1 000 chętnych na jedno miejsce w magazynie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement