Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Queensferry rusza pierwsza w UK linia obsługiwana przez autonomiczne autobusy

W Queensferry rusza pierwsza w UK linia obsługiwana przez autonomiczne autobusy
Autobus - na pierwszy rzut oka - niczym nie różni się od innych pojazdów na drodze. (Fot. Twitter/@BlairCameron202)
Dziś w szkockim Queensferry została uruchomiona pierwsza w Wielkiej Brytanii linia obsługiwana przez autonomiczne autobusy. Będą one regularnie przewozić pasażerów przez most Forth Road Bridge.
Reklama
Reklama

Autobusy bez kierowcy zaczęły od dziś jeździć przez most nad zatoką Firth of Forth - i chociaż pojazdy są autonomiczne, pasażerowie nie będą pozostawieni sami sobie. Nad ich bezpieczeństwem czuwać będzie dwuosobowy personel: bileter i rezerwowy kierowca, który w razie potrzeby przejmie kontrolę nad maszyną.

"Chcę zapewnić pasażerów, że wszelkie obawy przed korzystaniem z autonomicznego autobusu są niepotrzebne. Opracowaliśmy kompleksowe zasady bezpieczeństwa, a pojazdy mają certyfikat bezpieczeństwa do użytku publicznego" - przekazał Mail Online dyrektor obsługującej linię firmy Stagecoach, Sam Greer.

Flota składa się z pięciu autobusów. Trasa, którą będą jeździć, ma 14 km długości i wiedzie z przystani promu w Inverkeithing przez most Forth Road do stacji Edinburgh Park.

Autobusy będą poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h. W inauguracyjnym przejeździe autonomicznego autobusu, który odbył się w piątek 12 maja, wziął udział szkocki minister transportu Kevin Stewart. Gdy autobus ruszył, polityk zapewnił wszystkich obecnych na pokładzie, że czuje się bezpiecznie.

"Fantastycznie jest móc uczestniczyć w jeździe próbnej autonomicznego autobusu. Chcemy, by Szkocja znalazła się w czołówce tej technologii. Czułem się w całkowicie bezpieczny. Te autobusy przeszły mnóstwo testów, a na pokładzie był personel. Mam nadzieję, że mieszkańcy Fife i Edynburga z chęcią przekonają się, jak bezpieczny to transport. Chcemy, by ludzie jak najczęściej wybierali transport publiczny, czy to autobusy, czy pociągi. Robimy więc wszystko, by ich do tego zachęcić" - oznajmił minister Stewart.

Brytyjski rząd rok temu przyznał dotacje o wartości 40 milionów funtów na program rozwoju autonomicznych autobusów i furgonetek do 2025 roku. Firma Stagecoach testowała to rozwiązanie od 2019 roku. Autobusy zrobiły tysiące kilometrów podczas jazd próbnych, ale - mimo to - do 2025 roku linia będzie działać jako program pilotażowy.

Czytaj więcej:

Londyn: Autonomiczne promy mogą wkrótce pływać po Tamizie

Edynburg: Wiosną uruchomiona zostanie "pierwsza na świecie" trasa autobusowa bez kierowcy

Anglia i Walia mogą zakazać sprowadzania autonomicznych aut z zagranicy

    Komentarze
    • Kowallo32
      15 maja 2023, 11:28

      SUPER POMYSL!!!! A za rok tysiace kierowcow na bruk!!! CO ZA BANDA IDIOTOW!!!

    • Genialy pomysl
      15 maja 2023, 12:22

      Jak autobus jest autnomiczny to po diabla tam kierowca i jeszcze bileter? Ten minister tez niezly zartownis, 'czuje sie bezpieczny', co za komediant! Pewnie taki sam polglowek i kombinator jak reszta tej 'elity' tutaj.

    • Znachor
      15 maja 2023, 12:43

      Chyba więcej ludzi będzie miało pracę bo te autobusy to wcale nie są oszczędności i bardziej ekologiczne. Akumulatory też trzeba utylizować i to co kilka lat a ich produkcja przecież nie jest eko.
      Zwykły autobus obsługuje 1 kierowca, tu potrzeba kierowcy "zapasowego" plus kasjera i informatyka bo przecież autobus sam trasy sobie nie będzie ustalał i jeździł jak chciał.
      To przynajmniej 3 osoby już a do tego serwisanci bo tam tyle elektroniki że jeden kabelek siadzie i autobus nie ruszy.
      Ekologiczny i autonomiczny to on tylko z nazwy.
      Ktoś kasę na tym trzepie ostro.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama