Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Polsce życie na kredyt popularniejsze niż oszczędzanie

W Polsce życie na kredyt popularniejsze niż oszczędzanie
W ciągu dekady wartość nowego kredytu mieszkaniowego zwiększyła się o około jedną czwartą. (Fot. Getty Images)
Na przestrzeni ostatnich 10 lat Polacy podwoili wartość portfela kredytów mieszkaniowych. Obecnie, jak wskazują dane Związku Banków Polskich (ZBP), średnia wartość nowo udzielonego kredytu wynosi nieco ponad 263 tys. zł.
Reklama

Według ZBP, oznacza to, że w ciągu dekady wartość nowego kredytu mieszkaniowego zwiększyła się o około jedną czwartą.

Jak wskazuje raport "InfoKREDYT", na podstawie danych KNF, wartość wszystkich zobowiązań gospodarstw domowych w Polsce na koniec 2018 r. wyniosła 708,4 mld zł. Niespełna 2/3 tej kwoty przypada na kredyty mieszkaniowe, których Polacy mają w swoich portfelach już 421,4 mld zł.

W ciągu dziesięciu lat przeciętna wartość dochodów Polaków wzrosła o ponad połowę. "Zakładając, iż na spłatę zobowiązania przeznaczamy miesięcznie połowę naszego dochodu na rękę, liczba miesięcy potrzebnych na spłatę przeciętnego kredytu mieszkaniowego, zmniejszyła się o ponad 3 lata" - informuje ZBP

Bankowcy zwracają uwagę, że jeszcze w 2008 roku na spłatę całości zobowiązania (z wyłączeniem odsetek) trzeba było czekać ponad 15 lat, a dziś wartość ta spadła do 147 miesięcy, czyli wynosi nieco ponad 12 lat.

Polacy nie są jeszcze mistrzami oszczędzania. (Fot. Getty Images)

Z roku na rok maleje też udział kredytów walutowych w portfelu Polaków - obecnie odsetek ten wynosi niespełna 29 proc. Kredyty walutowe charakteryzują się jednocześnie najniższym poziomem zagrożenia niespłacalnością, co oznacza najwyższy wskaźnik jakości portfela. Wskaźnik jakości ogółu kredytów polskich banków wynosi ponad 6 proc., co oznacza, że 6 kredytobiorców na 100 ma problemy z regularną spłatą zobowiązań.

Związek Banków Polskich informuje, ze w ciągu ostatniej dekady Polacy zwiększyli trzykrotnie wartość zaciągniętych kredytów. Obecnie, przeciętnie na jedną osobę dorosłą w Polsce przypada 22 tys. zł kredytu. Jednakże na tle Europy wciąż stosunek zadłużenia do naszych dochodów jest niewielki i wynosi 61 proc. Dla porównania, zadłużenie gospodarstw domowych do PKB w Niemczech wynosi 86 proc., we Francji - 112 proc., a w Wielkiej Brytanii - 140 proc. 

Według ZBP, życie "na kredyt" jest wciąż popularniejsze niż oszczędzanie - Polacy nadal w ofercie banków częściej poszukują dodatkowego zastrzyku gotówki niż produktów oszczędnościowych. Jak wynika z badania, 60 proc. ankietowanych bankowców wskazuje na przewagę zainteresowania produktami kredytowymi nad oszczędnościowymi. Ponadto aż 72 proc. respondentów deklaruje, że najbardziej popularnym produktem kredytowym jest kredyt gotówkowy.

 

  Komentarze


  • Kakadu
   7 czerwca, 12:49

   O czym tu mowic? To nie zycie na kredyt, tylko normalny standard. Z czego tam oszczedzic,smiech na sali. Polacy zyja z kredytow bo po prostu tylko wtedy da sie zyc na jakims minimalnym poziomie.Wiem, bo sam tak zylem, ale ile mozna? 4000PLn we dwoje plus dwoje dzieci i po miesiacu skromego zycia NIC nie zostawalo! Dwie torby zakupow z LIDLA 300zl i to bez frykasow. O czym tu pisac? Probowac zapomniec i to wszystko.

  • Pl
   7 czerwca, 18:27

   Prawda szkoda gadać

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama