Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Polsce brakuje wolontariuszy

W Polsce brakuje wolontariuszy
W polskich hospicjach brakuje wolontariuszy. (Fot. Facebook/Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci z siedzibą w Rzeszowie)
Hospicja w Polsce mają za mało wolontariuszy, a wciąż przybywa chorych wymagających opieki - można przeczytać we wczorajszym 'Naszym Dzienniku'.
Reklama

O wyzwaniach stojących przed ruchem hospicyjnym dyskutowano w Radomiu podczas X Ogólnopolskiej Konferencji Wolontariatu Hospicyjnego. Organizator spotkania, ks. Marek Kujawski, duszpasterz radomskiego Hospicjum Królowej Apostołów, zwracał uwagę, że brakuje zarówno wolontariuszy medycznych, jak i niemedycznych. "Wolontariat się sypie, ponieważ sypie się rodzina" - zauważył ks. Kujawski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Doktor Jolanta Stokłosa przedstawiła informacje, z których wynika, że w całej Polsce działają 153 hospicja prowadzone przez organizacje pozarządowe, z których tylko 11 to - tak jak radomska placówka - hospicja domowe, gdzie chory przebywa wśród bliskich, a wolontariusze przyjeżdżają do jego domu.

Po zbadaniu sytuacji w 57 hospicjach okazało się, że aż w 21 z nich nie ma wolontariuszy medycznych, czyli lekarzy i pielęgniarek. Często jest też tak, że jeden lekarz posługuje w czterech placówkach. Hospicja z ochotą przyjęłyby też pomoc większej grupy wolontariuszy niemedycznych, którzy opiekują się krewnymi chorej osoby - można przeczytać w gazecie.

Jak informuje "Nasz Dziennik", jednocześnie w Polsce jest obserwowany w ostatnich latach dynamiczny rozwój komercyjnych placówek świadczących usługi w zakresie opieki długoterminowej, rehabilitacyjnej, paliatywnej. W 2006 roku było ich 30, a w 2017 jest ich już ponad 260. To jednak często instytucje działające zupełnie inaczej niż hospicja.

 

  Komentarze


  • He he
   11 października 2017, 08:54

   Płacić za pracę a nie wolontariat! Jednym/prezesom/płaci sie majątek a inni mają za darmo pracować?

  • Londyn2018
   11 października 2017, 20:21

   Do rydzyka niech list napisza ze by pieniadze dal dla ludzi ktorzy pracuja tam a nie hamidlo spi na pieniadzach publicznych a hospicja w ruine popadaja

  • Elka
   25 października 2017, 12:30

   To prawda, brakuje wolontariuszy. Ja jestem wolontariuszką w Fundacji Szlachetny Gest. Dlatego z tego miejsca zachęcam wszystkich chętnych do zgłoszenia się i zostania częścią tej fundacji. Naszym celem przede wszystkim jest wsparcie dzieci chorych, a także ich rodzin. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach, aby zostać wolontariuszem można wesprzeć podopiecznych finansowo. W tej chwili na stronie internetowej Fundacji Szlachetny Gest trwa kilka zbiórek. Zapraszam do zapoznania się z nimi. Być może historia któregoś dziecka trafi do Państwa na tyle, ażeby je wspomóc.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.07.2018
  GBP 4.828 złEUR 4.304 złUSD 3.703 złCHF 3.694 zł

  Sport


  Reklama