Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Polsce brakuje pracowników z kwalifikacjami

W Polsce brakuje pracowników z kwalifikacjami
Polski rynek pracy boryka się z licznymi problemami. (Fot. Thinkstock)
Brak pracowników z wymaganymi kwalifikacjami i umiejętnościami oraz chętnych do pracy i wzrost oczekiwań finansowych kandydatów to główne problemy związane z pozyskiwaniem nowych pracowników - wynika z badania Business Centre Club.
Reklama

Według badania, blisko 90 proc. pracodawców w ciągu ostatniego roku miało problemy z zatrudnianiem pracowników. Takich problemów nie odnotowało jedynie 10 proc. ankietowanych. 83 proc. przedsiębiorców jako główny problem wskazało na brak kandydatów z wymaganymi kwalifikacjami i umiejętnościami. 74 proc. wskazało na brak chętnych do pracy, 61 proc. na wzrost oczekiwań finansowych kandydatów.

Kolejne powody to brak wykwalifikowanych pracowników fizycznych, brak u kandydatów potrzebnej wiedzy do zajmowania danego stanowiska oraz odpowiedniego doświadczenia zawodowego.

Z raportu wynika, że 61 proc. pracodawców szukając pracowników korzysta z pomocy Urzędów Pracy. 39 proc. ankietowanych nie robi tego. Wśród pozytywnych aspektów współpracy z urzędami badani wskazywali na możliwość refundacji części kosztów zatrudnienia (63 proc.) i pomoc w pozyskaniu pracowników (39,5 proc.).

Z kolei negatywne strony pomocy/współpracy z urzędami pracy to najczęściej - mała baza kandydatów do pracy i kierowanie kandydatów, którzy nie chcą pracować. Według wiceprezesa BCC Zbigniewa Żurka, urzędy pracy powinny rejestrować osoby, które chcą pracować. "Urząd pracy to jest urząd pracy, a nie urząd lenistwa. W związku z tym jest on przeznaczony dla ludzi, którzy mają nieszczęście być bezrobotnymi" - podkreślił.

Niemalże 2/3 firm wskazało, że istotnym problemem są bariery prawne utrudniające zatrudnienie pracowników. Chodzi o zbyt wysokie koszty pracy, zbiurokratyzowanie prawa pracy oraz zbyt małą elastyczność w systemie ubezpieczeń społecznych i podatkowych.

Zdaniem Żurka, obecne przepisy kodeksu pracy są "przeregulowane" i zbyt skomplikowane, szczególnie w kwestii rozliczania czasu pracy zatrudnionego. "Jest tam dużo wyjątków, opisów, z którymi małe firmy sobie nie radzą. Popełniają wykroczenie nie dlatego, że chcą oszukiwać, ale dlatego, że nie potrafią zinterpretować przepisów, nie stać ich na zatrudnianie prawników" - dodał. Zaznaczył, że komisja kodyfikacyjna prawa pracy, która zajmuje się reformą kodeksu pracy, powinna stworzyć kodeks maksymalnie przejrzysty.

W badaniu BCC podkreślono, że 68 proc. pracodawców zatrudnia obcokrajowców. Nie robi tego 32 proc. badanych. Głównymi barierami według przedsiębiorców są w tym przypadku zbyt duże formalności przy zatrudnianiu cudzoziemców oraz zbyt długie oczekiwanie na zezwolenie.

W badaniu zapytano też przedsiębiorców, w jakich zawodach brakuje rąk do pracy. Najczęściej wskazywano na specjalistów w konkretnej dziedzinie, robotników, pracowników budowlanych, pracowników magazynów, oraz na przedstawicieli handlowych.

Pracodawców zapytano również o najważniejsze cechy pracownika (oprócz wiedzy i doświadczenia), które są bardzo ważne dla firmy i na które zwraca się uwagę przy rekrutacji. Najczęściej wskazywano na odpowiedzialność i obowiązkowość, pracowitość.

Wśród cech, które wykluczają zatrudnienie pracownika wymieniano najczęściej wygórowane oczekiwania finansowe, nieuczciwość, pijaństwo oraz roszczeniowość.

Ekspertka BCC dr Barbara Sypniewska porównała badanie z 2017 r. i 2008 r. Zwróciła uwagę, że przedsiębiorcy wśród problemów przy zatrudnianiu pracowników nadal wskazują na brak u kandydatów wiedzy potrzebnej do zajmowania danego stanowiska, brak pracowników z wymaganymi kwalifikacjami i umiejętnościami. Zauważyła, że w 2017 r. przedsiębiorcy wskazywali na wzrost m.in. oczekiwań finansowych u pracowników oraz wzrost braku chętnych do pracy.

Badanie przeprowadzono na przełomie października i listopada na grupie przedsiębiorców, którzy należą do Business Centre Club.

 

  Komentarze


  • Gosc 066
   29 listopada 2017, 07:07

   to artykuł sponsorowany? jak ktoś jest fachowcem to go nie zatrudniają a płacić to chcą ale 0,5 miski ryżu.. A nie uczciwą kasę...

  • Wolny
   29 listopada 2017, 09:31

   Bo kazdy kto ma wyksztalcenie i zawod ucieka z Polski . W Polsce zostaja nieudacznicy i roszczeniowcy dlatego KOMUNISCI wygrali ostatnie wybory. Wystarczylo rzucic ochlap 500 plus i prosze jakie poparcie KOMUCHY zdobyli . Golym okiem widac kto zostal w Polsce .

  • Andre8uk
   29 listopada 2017, 09:50

   To dlaczego niezaoferuja urzedy pracy lub pracodawcy bezplatnych szkolen aby dostosowac wymagania do oczekiwan. A nie wysylac osoby bez kwalifikacji i co najwazniejsze DOSWIADCZENIA na staniwiska kueriwnicze. A gdzie ma zdobyc diswiadczenie. W Pl pracodawcy i rzad to jak pijawki lichwuarskie tylko rznac pracownika nin nie dajac w zamian tylko j/ww pol miski ryzu i jeszcze z niej danine podatkowa obciazyc

  • 20002
   29 listopada 2017, 10:21

   @Wolny Jeden przyklad na obecnosc "komuny" w Polsce? Biedaku umyslowy.

  • 20002
   29 listopada 2017, 10:26

   A obszczymurkowi kijowskiemu rzuciles jakiegos funta? Bo wygladasz na takiego burka z tego obrzydliwego towarzystwa.

  • THC
   29 listopada 2017, 13:27

   Lepiej zaplacic, bo pozniej EU i kraje bloku wschodniego mieli by roszczenia, a jak rachuek bedzie zaplacony wtedy bedziemy mogli zamknac granice dla idiotow.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama