Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Londynie przyznano Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie

W Londynie przyznano Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie
Ks. Janusz Ihnatowicz, poeta, prozaik i tłumacz z USA został laureatem głównej Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za rok 2011. Nagrodami im. Włady Majewskiej uhonorowano ponadto prof. Marię Delaperriere z Francji i Edwarda Zymana z Kanady.
Reklama
Ks. dr Janusz Ihnatowicz za całokształt twórczości; prof. dr Maria Delaperriere za najlepszą książkę pisarza mieszkającego poza Polską oraz Edward Zysman za opracowanie naukowo-badawcze, dotyczące literatury emigracyjnej - zostali laureatami tegorocznych nagród, przyznanych w 60. roku istnienia Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

W skład jury weszli: Andrzej Krzeczunowicz, prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, dr Nina Taylor-Terlecka z Oxfordu, dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm z Wilmington, USA oraz dr Beata Dorosz z Instytutu Badań Literackich w Warszawie.

Ksiądz dr Janusz Ihnatowicz jest emerytowanym profesorem University of St. Thomas w Houston w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Urodził się w 1929 r. w Wilnie, a na emigracji przebywa od 1946 r. Początkowo mieszkał w Irlandii, potem - od 1951 r. w Kanadzie, a od 1969 r. w Stanach Zjednoczonych. W 1962 r. otrzymał święcenia kapłańskie i od 1969 r. wykładał teologię i patrystykę na University of Saint Thomas w Houston. W 1997 r. otrzymał papieski Order św. Krzysztofa "Pro Ecclesia et Pontifice". Jest członkiem Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce z siedzibą w Nowym Jorku, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie oraz krajowego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Debiutował jako poeta w 1954 r. w pismach londyńskich wierszami opublikowanymi w miesięczniku Studentów Polskich Zagranicą "Życie Akademickie" oraz prozą w katolickim tygodniku religijno-kulturalnym "Życie". Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich w Genewie w 1973 r., jest autorem siedmiu tomów poetyckich.
W swoim dorobku ma także przekłady z hebrajskiego i angielskiego.
 

  Komentarze


  • M
   5 października 2011, 12:54

   "Pisarzy na Obczyznie"??? Widze ze niektorzy wciaz zyja w matrixie

  • Czytelnik
   9 października 2011, 09:38

   Tak. Na obczyźnie żyje ponad 12 milionów Polaków i wciąż czekają, kiedy ten matrix nad Wisłą się skończy.

  • Adam P
   9 października 2011, 10:01

   Mam pytanie: piszecie, że ks. Ihnatowicz jest profesorem emeritusem Uniwersytetu St. Thomas, więc dlaczego dajecie mu przed nazwiskiem "dr". Powinno być "Prof.".
   Kto formułował ten komunikat jest kompletnym bezmóżdżem.
   Wstyd!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.01.2019
  GBP 4.872 złEUR 4.286 złUSD 3.773 złCHF 3.784 zł

  Sport


  Reklama