Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Londynie przyznano Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie

W Londynie przyznano Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie
Ks. Janusz Ihnatowicz, poeta, prozaik i tłumacz z USA został laureatem głównej Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za rok 2011. Nagrodami im. Włady Majewskiej uhonorowano ponadto prof. Marię Delaperriere z Francji i Edwarda Zymana z Kanady.
Reklama
Ks. dr Janusz Ihnatowicz za całokształt twórczości; prof. dr Maria Delaperriere za najlepszą książkę pisarza mieszkającego poza Polską oraz Edward Zysman za opracowanie naukowo-badawcze, dotyczące literatury emigracyjnej - zostali laureatami tegorocznych nagród, przyznanych w 60. roku istnienia Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

W skład jury weszli: Andrzej Krzeczunowicz, prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, dr Nina Taylor-Terlecka z Oxfordu, dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm z Wilmington, USA oraz dr Beata Dorosz z Instytutu Badań Literackich w Warszawie.

Ksiądz dr Janusz Ihnatowicz jest emerytowanym profesorem University of St. Thomas w Houston w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Urodził się w 1929 r. w Wilnie, a na emigracji przebywa od 1946 r. Początkowo mieszkał w Irlandii, potem - od 1951 r. w Kanadzie, a od 1969 r. w Stanach Zjednoczonych. W 1962 r. otrzymał święcenia kapłańskie i od 1969 r. wykładał teologię i patrystykę na University of Saint Thomas w Houston. W 1997 r. otrzymał papieski Order św. Krzysztofa "Pro Ecclesia et Pontifice". Jest członkiem Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce z siedzibą w Nowym Jorku, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie oraz krajowego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Debiutował jako poeta w 1954 r. w pismach londyńskich wierszami opublikowanymi w miesięczniku Studentów Polskich Zagranicą "Życie Akademickie" oraz prozą w katolickim tygodniku religijno-kulturalnym "Życie". Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich w Genewie w 1973 r., jest autorem siedmiu tomów poetyckich.
W swoim dorobku ma także przekłady z hebrajskiego i angielskiego.
 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.07.2019
  GBP 4.721 złEUR 4.248 złUSD 3.787 złCHF 3.857 zł

  Sport


  Reklama