Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Londynie pamiętają o Paderewskim

W Londynie pamiętają o Paderewskim
Ignacy Jan Paderewski - polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. (Fot. Getty Images)
Postać Ignacego Jana Paderewskiego była tematem międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się wczoraj - w formie zdalnej - na działającym w Londynie Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie (PUNO).
Reklama
Reklama

Choć konferencja była zatytułowana "Ignacy Jan Paderewski: artysta, demokrata, polityk", organizatorzy i paneliści nie koncentrowali się wyłącznie na osobie głównego bohatera, lecz umieścili go w szerokim kontekście historyczno-politycznym, sięgając głęboko do czasów rozbiorów, przedstawiając międzynarodowe konteksty zabiegów o odzyskanie przez Polskę niepodległości czy prezentując osoby, które miały znaczenie dla ówczesnych wydarzeń.

"Ta postać ma niezwykłą moc łączącą, nie tylko Polaków, ale także wszystkich wolnych obywateli. Ignacy Jan Paderewski był znakomitym muzykiem, osobą niezwykle popularną, być może najpopularniejszą nawet, jeśli chodzi o zasięg oddziaływania muzycznego w swojej epoce" - podkreślił ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

"Był także dyplomatą, politykiem, stał się premierem odrodzonego rządu, odrodzonej Rzeczpospolitej, ale przede wszystkim - był najlepszym przykładem Polaka-obywatela. Obywatela, który rozwijając się zawodowo, cały czas myśli w kategoriach dobra Rzeczpospolitej, cały czas myśli w kategoriach dobra wspólnego i to jego poświęcenie jest inspiracją dla nas wszystkich dzisiaj" - dodał.

W ramach czterech bloków tematycznych - zatytułowanych: "Działanie niepodległościowe i koncepcje ustrojowe od czasów rozbiorów aż do odzyskania niepodległości", "Sylwetka Ignacego Jana Paderewskiego", "Dwudziestolecie międzywojenne od czasu uchwalenia Konstytucji Marcowej 1921-1939" oraz "Ignacy Jan Paderewski - działalność artystyczna i dyplomatyczna" - wygłoszonych zostało 17 wykładów, w tym część po angielsku. Ich zwieńczeniem był koncert fortepianowy Anny Marii Stańczyk.

Konferencja została zorganizowana w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa w Wielkiej Brytanii - Polish Heritage Days, których celem jest promowanie polskiej kultury, tradycji i wkładu Polaków tam mieszkających w życie tego kraju. Podsumowaniem wydarzenia będzie planowana publikacja naukowa z zaprezentowanymi w czasie konferencji wykładami. 

Czytaj więcej:

Londyn: Ambasada RP zachęca do udziału w 5. edycji Polish Heritage Days

Powstał film o Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w Londynie

Ruszyła V edycja Polish Heritage Days na Wyspach

56 polskich flag w Gloucestershire z okazji Polish Heritage Days

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama