Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Irlandii rośnie liczba skarg na oszustów zbierających odzież po domach

W Irlandii rośnie liczba skarg na oszustów zbierających odzież po domach
Irlandczycy chętnie oddają odzież na cele dobroczynne. (Fot. Thinkstock)
Irlandzki urząd nadzorujący organizacje charytatywne Charities Regulator ostrzegł przed oszustami prowadzącymi zbiórki odzieży w domach. Tylko w tym roku odebrał on 30 zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców.
Reklama

W związku ze skargami na niezarejestrowane osoby i organizacje prowadzące zbiórki, urząd opublikował w internecie przykładowe naklejki rozdawane przez oszustów.

Prezes CR John Farrelly poinformował "The Irish Times”, że liczba zgłoszeń niepokojąco rośnie.

"W 2017 roku nasz zespół regularnie przyjmował raporty od mieszkańców. Ludzie często oddają w dobrej wierze wartościowe przedmioty. Jednak jeśli chce się mieć pewność, że trafią one do instytucji dobroczynnej, trzeba uważać” - ostrzegł.

Jak rozpoznać uczciwą organizację?

"Ulotki, naklejki i torby do zbiórki odzieży powinny zawierać wyraźną nazwę organizacji, logo, numer rejestracyjny instytucji oraz dane kontaktowe” - wylicza Farrelly.

Zgodnie z irlandzkim prawem, zbieranie datków finansowych czy rzeczowych i zachęcanie do przekazywania ich, jest karalne. Nielegalne jest także opisywanie przez takie osoby lub instytucje siebie, lub swoich działań w sposób, który sugerowałby działanie dobroczynne.

Osoby, które podejrzewają próbę oszustwa, mogą złożyć skargę pod numerem telefonu 01 633 1550.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama