Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Irlandii podwojona zostanie liczba stacji monitoringu powietrza

W Irlandii podwojona zostanie liczba stacji monitoringu powietrza
Stacja monitorowania zanieczyszczenia powietrza. (Fot. Thinkstock)
Irlandzki minister środowiska poinformował o planach podwojenia liczba stacji monitorujących jakośc powietrza. Jego zdaniem, jest to kluczowe dla ochrony zdrowia. Ostatnie dane naukowe wykazują jednak co innego.
Reklama

Do końca tego roku ma zostać w Irlandii podwojona liczba punktów monitoringu smogu – poinformował minister środowiska Denis Naughten.

Obecnie na Zielonej Wyspie znajduje się prawie 60 stacji. Nowe urządzenia mają być połączone z internetem, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli sprawdzać wyniki na bieżąco.

“Ogólnie według mapy Air Quality Index for Health Irlandia wypada całkiem dobrze. Nasz kraj mieści się w widełkach ustalonych przez Unię Europejską, jednak nie spełnia już wymogów Światowej Organizacji Zdrowia, czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - przekazał.

Program skierowany jest głównie na pomoc astmatykom. Minister poruszył tę kwestię już w 2016 roku podczas konferencji na temat zmian klimatycznych. Podkreślił, że każdego dnia 4 osoby umierają z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem, a co 8. szpitalne łózko jest zajmowane przez pacjentów z chorobami układu oddechowego. Obecnie co 5. dziecko w Irlandii cierpi z powodu astmy.

Zdaniem autora raportu opublikowanego w “The Lancet Planetary Health”, stacje monitorujące nie mają większego wpływu na zdrowie mieszkańców.

“Zanieczyszczenie powietrza jest problemem społecznym, który można najlepiej rozwiązać od strony tych, którzy emitują toksyczne gazy. Na świecie najpopularniejszą metodą chronienia ludzi przed wdychaniem smogu są alerty zanieczyszczeń, ale z naszych badań wynika, że nie mają one prawie wpływu na zdrowie publiczne” - podkreślił naukowiec.

Zespół dr Honga Chena zbadał wpływ ostrzeżeń na 2,6 mln mieszkańców Toronto w Kanadzie, między 2003 a 2012 rokiem. Okazało się, że ze względu na błędy w przewidywaniu, ostrzeżenia czasami były nieadekwatne.

Choć dzięki metodzie spadła o 25% liczba wizyt na pogotowiu pacjentów z astmą, to nic się nie zmieniło dla osób cierpiących na choroby układu krążenia.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama