Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Irlandii Płn. odbył się pierwszy ślub pary jednopłciowej

W Irlandii Płn. odbył się pierwszy ślub pary jednopłciowej
Robyn Peoples i Sharni Edwards powiedziały sobie sakramentalne "tak". (Fot. Getty Images)
W Irlandii Północnej odbył się wczoraj pierwszy ślub pary jednopłciowej. Jest ona ostatnią częścią składową Zjednoczonego Królestwa, w której takie małżeństwa zostały zalegalizowane.
Reklama
Reklama

Ceremonia odbyła się w hotelu w miejscowości Carrickfergus pod Belfastem, a jej bohaterkami były 26-letnia Robyn Peoples, opiekunka społeczna z Belfastu i 27-letnia Sharni Edwards, kelnerka pochodząca z Brighton w południowej Anglii. Początkowo zamierzały one zawrzeć związek partnerski, co na terenie całego Zjednoczonego Królestwa jest możliwe od 2005 roku, ale skorzystały ze zmiany przepisów w Irlandii Północnej i wzięły ślub.

Ustawa legalizująca małżeństwa jednopłciowe weszła w życie 13 stycznia, jednak z racji 28-dniowego okresu notyfikacji, bieżący tydzień jest pierwszym, w którym można je zawierać.

Zmiany są pośrednim efektem potężnego kryzysu politycznego w tej brytyjskiej prowincji, w której od stycznia 2017 do stycznia 2020 roku nie funkcjonowały lokalne autonomiczne władze, a to do ich kompetencji należała ta kwestia. W lipcu 2019 roku brytyjska Izba Gmin przyjęła poprawkę, która obligowała rząd do rozciągnięcia na Irlandię Północną ustaw dotyczących przerywania ciąży i małżeństw jednopłciowych, o ile do 21 października 2019 roku nie zaczną z powrotem działać władze prowincji - a to stało się dopiero 11 stycznia.

Mieszkańcy Irlandii Północnej długo musieli czekać na umożliwienie zawierania małżeństw wszystkim obywatelom. (Fot. Getty Images)

Małżeństwa jednopłciowe są dopuszczalne w Anglii, Szkocji i Walii od 2014 roku, ale północnoirlandzki parlament nie przyjął analogicznej legislacji. Wprawdzie w listopadzie 2015 roku po raz pierwszy większość deputowanych do Zgromadzenia Irlandii Północnej poparła taki projekt, jednak będąca największą frakcją Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) użyła prawa weta do zablokowania go.

Zliberalizowane przepisy dotyczące przerywania ciąży, które są efektem tej samej poprawki, obowiązują w Irlandii Północnej od 22 października 2019 roku. Nowe przepisy dopuszczają przerywanie ciąży w przypadku gwałtu, kazirodztwa, poważnych uszkodzeń płodu oraz zagrożenia dla fizycznego i psychicznego zdrowia kobiety - bez wymogu, jak to było wcześniej, że to zagrożenie ma być długotrwałe bądź stałe.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama