Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Hiszpanii powstał krajowy Instytut Auschwitz-Birkenau

W Hiszpanii powstał krajowy Instytut Auschwitz-Birkenau
"Chcemy ostrzegać przed niebezpieczeństwami ideologii nienawiści, rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii czy populizmu". (Fot. Getty Images)
Krajowy Instytut Auschwitz-Birkenau powstał w mieście Logrono w północnej Hiszpanii. Będzie on wspierał działania podejmowanie przez Dyplomację Pamięci Muzeum Auschwitz w tym kraju – podały wczoraj służby prasowe Muzeum.
Reklama
Reklama

Pracami pokieruje Enrique de Villamor y Soraluce, który w styczniu br. został konsulem honorowym Miejsca Pamięci Auschwitz w Hiszpanii.

"Będziemy starali się wspomagać nie tylko rządy poszczególnych regionów w Hiszpanii, ale też uniwersytety, fundacje, instytucje publiczne i prywatne w opracowywaniu narzędzi edukacyjnych dotyczących zarówno historii Auschwitz, jak i współczesnych zagadnień związanych z ochronią praw człowieka" - poinformował Enrique de Villamor.

"Chcemy ostrzegać przed niebezpieczeństwami ideologii nienawiści, rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii czy populizmu. Mamy nadzieję, że nasze działania będą przyczyniać się do kształtowania postaw obywatelskiego zaangażowania w duchu odpowiedzialności" - dodała.

W planach są także: wsparcie dla projektów naukowo-badawczych oraz organizacja wyjazdów do Miejsca Pamięci Auschwitz. "Chociaż mamy siedzibę w regionie La Rioja, planujemy stworzyć oddziały lokalne w pozostałych regionach autonomicznych. Pozwoli to na opracowanie projektów edukacyjnych na skalę ogólnokrajową" - przekazał Enrique de Villamor.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. (Fot. Getty Images)

Instytut Auschwitz-Birkenau powstał w 2019 r. Podejmuje współpracę międzynarodową i oferuje, w ścisłej współpracy z Muzeum, projekty kulturalno-społeczno-edukacyjne. Jego celem jest budowanie sieci osób zaangażowanych w działania dyplomacji pamięci w Muzeum Auschwitz i docieranie do tych, którzy w Miejscu Pamięci nigdy nie byli.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,32 mln osób, z czego ok. 70 tys. przyjechało z Hiszpanii. 

Czytaj więcej:

"Washington Post" o Pileckim: Polski bohater, który informował świat o Auschwitz

Brytyjski rząd przekaże milion funtów Fundacji Auschwitz-Birkenau

Muzeum Auschwitz do Amazona: Usuńcie książki z nazistowską propagandą

"Daily Telegraph" o polskich wysiłkach na rzecz ratowania Żydów

80 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz

Piłkarze Bayernu z pomocą dla Auschwitz-Birkenau

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama