Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Calais po Brexicie będzie gorzej niż na granicy między Irlandią Płn. a Irlandią

W Calais po Brexicie będzie gorzej niż na granicy między Irlandią Płn. a Irlandią
Calais jest najważniejszym portem pasażerskim Francji. Z jego brzegu widać Wielką Brytanię. (Fot. Getty Images)
Przejście graniczne w Calais po Brexicie 'może być 10 razy gorsze niż irlandzka granica'. Szef francuskiego portu ostrzega, że kontrole celne i sanitarne mogą prowadzić nawet do 50-kilometrowych korków.
Reklama

Szef portu w Calais Jean-Marc Puissesseau zaapelował do premier Wielkiej Brytanii Theresy May i negocjatora UE ds. Brexitu Barniera o natychmiastowe wprowadzenie planów, aby zapobiec zatorom komunikacyjnym w Calais i Dover, gdzie już dochodzi do 30-kilometrowych korków.

O nadchodzących problemach w obu portach i przejściach granicznych ostrzegają też lokalni politycy. Podkreślają, że sytuacja stanie się znacznie trudniejsza niż przewidywane problemy na granicy irlandzkiej. Na prywatnym spotkaniu w Parlamencie Europejskim Xavier Bertrand, były francuski minister zdrowia i przewodniczący regionu politycznego Hauts-de-France, podkreślił, że politycy muszą zdać sobie sprawę z ogromu problemu.

Podczas tego samego spotkania, Puissesseau zapowiedział, że problemy w portach będą miały wpływ na oba kraje. Surowe kontrole na granicach jego zdaniem przeniosą Francję i UK w daleką przeszłość. Zwrócił się też do May i Barniera z apelem, aby Wielka Brytania i Unia były rozsądne i miały na względzie gospodarkę obu stron.

"Obecnie 70% importowanej żywności pochodzi z UE. Nawet jeśli obniży się ją do 50% z powodu kontroli po Brexicie, to i tak transport powinien odbywać się bez zakłóceń. Ludzie przecież muszą coś jeść. Jeśli pojawią się opóźnienia, żywność będzie można wyrzucać na pobocze dróg" - podkreślił szef francuskiego portu.

Calais jest portowym miastem w północno-wschodniej Francji. Mają tu swój początek linie promowe do Wielkiej Brytanii. W pobliżu miasta znajduje się wjazd do Eurotunelu pod kanałem La Manche.

W mieście znajdują się trzy stacje kolejowe: Gare de Calais-Ville (w centrum miasta), Gare de Calais-Fréthun oraz Gare des Fontinettes.

 

  Komentarze


  • Nill
   9 marca, 15:02

   To jest problem Francuzow,ze pozwalaja im tam koczowac,a co do kolejek to widac,ze zapomnieli jak to bylo kiedys

  • Do Nill...
   9 marca, 16:09

   Co Ty w bece po ogorkach podrozujesz, czy tylko TVP publiczna ogladasz? W Calais od 3 lat nikt nie koczuje...

  • Przemko
   9 marca, 21:07

   to, że żarcie pod BRX podrożeje - było oczywiste. ciekawe tylko ... o 50% czy więcej.

  • Do nill
   9 marca, 22:26

   Tvn polsat I scierwa gw nie tykam

  • Do @Do Nill
   9 marca, 23:07

   A Ty w czym podróżujesz ? W kondonie ? Pełno jest tych śmieci ciągle, jedynie w chwili obecnej rozwiązali problem na Eurotunelu stawiając 3metrowy płot i pozamykane parkingi dla tirów. Ale ciągle są ostrzeżenia przed wolno latającymi małpami po autostradzie.

  • Atom
   10 marca, 09:57

   Miłujcie się wzajemnie kochani rodacy .Starajcie się tak żyć, aby w godzinie śmierci mogli się raczej cieszyć, niż lękać.

  • Sane
   10 marca, 14:11

   Nieeeeee to w Dover będzie gorzej niż Calais!!!! Ujowy artykuł nie sprecyzowany bo angole zostaną na wyspie jak szczury.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama