Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Anglii zakaz pozostawania na noc poza domem

W Anglii zakaz pozostawania na noc poza domem
Policja może nakazać ludziom opuszczenie nieruchomości. (Fot. Getty Images)
Pozostawanie u kogoś w domu na noc bez uzasadnionej przyczyny, organizowanie zgromadzeń dwóch lub więcej osób w pomieszczeniach zamkniętych oraz więcej niż sześciu osób na zewnątrz jest od wczoraj w Anglii przestępstwem.
Reklama
Reklama

Nowe przepisy wprowadzono w związku z rozpoczętym wczoraj w Anglii drugim etapem luzowania restrykcji obowiązujących z powodu koronawirusa - dostosowują one stan prawny do tej sytuacji. Tak jak wszystkie nadzwyczajne przepisy związane z koronawirusem, ich obowiązywanie jest ograniczone czasowo.

Od wczoraj możliwe jest spotykanie się do sześciu osób z różnych gospodarstw domowych na otwartej przestrzeni (np. w parkach, ale także prywatnych przydomowych ogrodach) - o ile te osoby zachowują dwumetrową odległość.

Dozwolone powody pozostawania z dala od domu na noc obejmują m.in. uczestniczenie w pogrzebie członka bliskiej rodziny, ułatwienie przeprowadzki, pracę, opiekę lub wolontariat. Możliwe jest to także, gdy dana osoba nie może wrócić do domu z powodu niebezpieczeństwa, w celu uniknięcia choroby lub otrzymania pomocy, gdy nie jest możliwe podróżowanie.

Zakaz pozostawania na noc poza własnym domem to teraz przestępstwo. (Fot. Getty Images)

Również dopuszczalne jest, by dziecko pozostało z rodzicem/rodzicami, z którymi nie mieszka, jeżeli "konieczne jest kontynuowanie istniejących ustaleń". Zastrzeżono, że zakaz pozostawania na noc poza własnym domem bez uzasadnionych powodów nie dotyczy osób bezdomnych.

Jak wyjaśniono, policja może nakazać ludziom opuszczenie nieruchomości, jeśli łamią oni nowe prawa - ale nie ma uprawnień do ich przymusowego usunięcia. Funkcjonariusze mogą natomiast ukarać osoby łamiące zasady i aresztować je, jeśli nie współpracują ze służbami.

W wytycznych wydanych przez Krajową Radę Szefów Policji (NPCC) napisano, że funkcjonariusze "mogą polecić danej osobie powrót do domu" tylko wtedy, gdy okaże się, że przebywa ona gdzieś nielegalnie; jednak nie mają uprawnień do usunięcia kogoś stamtąd lub użycia siły.

Przewodniczący NPCC Martin Hewitt zapewnił, że funkcjonariusze będą nadal korzystać ze zdrowego rozsądku i dyskrecji, a także będą wydawać grzywny lub aresztować ludzi tylko w ostateczności.

Czytaj więcej:

1 czerwca w UK zacznie się drugi etap luzowania restrykcji

Naukowcy: W UK za wcześnie na luzowanie restrykcji

W UK najbardziej podatni na zakażenie będą mogli wyjść z domu

Nowe wytyczne dla osób zagrożonych w UK. Co się zmieniło?

Rząd Szkocji grozi osobom łamiącym kwarantannę

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama