Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W 2018 r. pozytywne emocje towarzyszyły Polakom częściej niż negatywne

W 2018 r. pozytywne emocje towarzyszyły Polakom częściej niż negatywne
Polacy coraz bardziej optymistycznie patrzą na świat? (Fot. Getty Images)
W mijającym roku pozytywne emocje, takie jak zadowolenie, że coś się udało, towarzyszyły Polakom częściej niż negatywne, związane z rozdrażnieniem i zdenerwowaniem - wynika z najnowszego sondażu CBOS
Reklama

Ponad trzy piąte Polaków (61 proc.) często lub bardzo często odczuwało zadowolenie, że coś się udało, powiodło w ich życiu. Niemal tyle samo (60 proc.) często lub bardzo często czuło pewność, że wszystko układa się dobrze. Nieco ponad połowa Polaków (52 proc.) podobnie często była dumna ze swoich osiągnięć, a co drugi wielokrotnie w 2018 r. był czymś szczególnie zaciekawiony, podekscytowany (50 proc.).

Wymienione pozytywne emocje towarzyszyły Polakom częściej niż negatywne. Niemniej, jak wskazuje CBOS, dwie piąte badanych (40 proc.) było w mijającym roku często lub bardzo często zdenerwowanych i rozdrażnionych. Co trzecia osoba (34 proc.) wielokrotnie czuła się jako obywatel wyraźnie lekceważona przez władzę. Mniej więcej co czwarty ankietowany doświadczył wielokrotnie zniechęcenia, znużenia (26 proc.) i bezradności (22 proc.). Zdecydowana mniejszość Polaków w minionym roku czuła się często lub bardzo często nieszczęśliwa, w depresji (18 proc.), wściekła (16 proc.) i tylko nieliczni (1 proc.) badani deklarują, że mieli myśli samobójcze.

Według CBOS badania dowodzą, że odczuwanie pewnych emocji współwystępuje ze sobą. Respondentom wskazującym co najmniej jedną pozytywną emocję częściej towarzyszyły też pozostałe optymistyczne nastroje. Badani, którzy doznali w minionym roku któregoś z negatywnych odczuć, częściej wymieniali też pozostałe negatywne emocje.

Emocje panujące wśród Polaków w 2018 r. niewiele różnią się od tych, jakie obserwowano rok wcześniej. Nieznacznie wzrosło odczuwanie pewności, że wszystko układa się dobrze (wzrost o 3 punkty procentowe), również nieco więcej Polaków często lub bardzo często odczuwało zaciekawienie, podekscytowanie (wzrost o 6 punktów procentowych).

CBOS zauważa, że w dłuższej perspektywie można zaobserwować, że samopoczucie Polaków powoli, ale systematycznie się poprawia. Od początku lat 90. rośnie odsetek osób często lub bardzo często doświadczających objętych badaniem pozytywnych nastrojów. Również od 2012 r., kiedy nastąpiło załamanie trendu wzrostowego, odsetek osób, którym towarzyszyły optymistyczne nastroje ujęte w sondażu, systematycznie rosną. Poczucie lekceważenia przez władzę jest jednym z dwóch odczuć, które, mimo wahań, nie zmieniają się jednoznacznie w ostatnich 30 lat. Poczucie bezradności jest drugą z tych emocji, ale tu – jak podnosi CBOS – można mówić o powolnym spadku od 2013 r. W długim trendzie Polacy coraz rzadziej deklarują odczuwanie pozostałych negatywnych nastrojów.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo, między 29 listopada a 9 grudnia br., na liczącej 942 osoby reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama