Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Włochy: W Rzymie przetłumaczono nazwy stacji metra na angielski. Efekt wywołuje rozbawienie

Włochy: W Rzymie przetłumaczono nazwy stacji metra na angielski. Efekt wywołuje rozbawienie
Niektóre przetłumaczone nazwy stacji metra brzmią komicznie. Na zdjęciu: budynek stacji Roma Ostia Lido. (Fot. Getty Images)
Na stronie internetowej rzymskiego metra przetłumaczono na angielski nazwy wielu stacji. Rezultat wywołuje rozbawienie u mieszkańców Wiecznego Miasta. Podczas gdy oni mają powód do śmiechu, współczuć można zagranicznym turystom, bo zmienione nazwy mogą skomplikować im poruszanie się po stolicy.

Reklama
Reklama

Przetłumaczono dużą część z 73 nazw stacji metra, często w sposób wywołujący śmiech. Linie są tylko trzy, w związku z tym podróżowanie tym środkiem komunikacji wydawało się łatwe, ale do czasu. Pojawiły się bowiem angielskie nazwy stacji, czasem całkowicie błędne - zauważa portal Roma Today.

Największy i zarazem najzabawniejszy błąd dotyczy nazwy stacji Eur Fermi. W rzymskiej dzielnicy Eur nosi ona imię Enrico Fermiego, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1938 roku. Ponieważ słowo "fermi" znaczy w języku włoskim "zatrzymaj się", stację tę nazwano po angielsku Eur Stop.

Na linii A zachowano kilka oryginalnych włoskich nazw, które zapewne i na szczęście - jak się zauważa - uznano za zbyt trudne do przetłumaczenia.

Mniej szczęścia miała Porta Furba. Nazwa pochodzi od wariantu słowa: "formae", jak w średniowieczu nazywano akwedukty. Ponieważ "furbo" po włosku znaczy: sprytny, cwany, stację metra nazwano Smart Door.

Colli Albani zostały przemianowane na Alban Hills, San Giovanni na Saint John, Re di Roma na King of Rome. Piazza di Spagna, czyli Plac Hiszpański to na mapie metra po prostu Spain.

Oszczędzono stację w pobliżu znanego na całym świecie miasteczka filmowego Cinecitta, która nie została nazwana Cinecity.

Podobnych translatorskich akrobacji dokonano w tłumaczeniu nazw niektórych stacji na francuski.

Czytaj więcej:

Włochy: Polemika wokół pomysłu, by nie używać sformułowania Boże Narodzenie

Włochy: Ceny dziennych karnetów na narty wzrosną średnio o 8 proc.

Włochy: Po 15 latach od ucieczki z baru bez zapłacenia rachunku przeprosił i oddał pieniądze

Włochy: Japoński miliarder wynajął na swoje urodziny w Palermo dwa teatry i pięć hoteli

Włochy: 1 000 euro nagrody dla kierowcy, jeśli znajdzie nowego pracownika

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.11.2023
  GBP 5.0350 złEUR 4.3492 złUSD 3.9810 złCHF 4.5510 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama