Verstappen zapłaci €50 tys. kary za dotknięcie bolidu Hamiltona

Holender słono zapłaci za dotykanie cudzego auta.. (Fot. Mark Thompson/Getty Images)
Zespół sędziów sportowych Formuły 1 nałożył na prowadzącego w klasyfikacji mistrzostw świata Holendra Maxa Verstappena (Red Bull) karę w wysokości 50 tysięcy euro za dotknięcie tylnego skrzydła bolidu Brytyjczyka Lewisa Hamilton po piątkowych kwalifikacjach na torze Interlagos pod Sao Paulo.

Po piątkowych kwalifikacjach do sobotniego sprintu na 100 km, który ustali kolejność na starcie dzisiejszego wyścigu, Holender wyszedł z własnego auta, podszedł do samochodu najgroźniejszego rywala i oglądał oraz dotykał tylnego skrzydła. Ta ostatnia czynność w parku maszyn jest zabroniona.

Wczoraj w południe czasu lokalnego sędziowie uznali winę Verstappena i ukarali go grzywną w wysokości 50 tys. euro. Holenderski kierowca nie stracił jednak wywalczonego w sprincie miejsca startu do dzisiejszej rywalizacji.

Zwycięzcą sprintu został Fin Valtteri Bottas (Mercedes GP). Drugi był Verstappen, który tym samym o dwa punkty zwiększył przewagę.

Z ostatniego miejsca do sprintu przystąpił Hamilton. To efekt dyskwalifikacji, jaką na Brytyjczyka nałożyli sędziowie za niezgodne z regulaminem tylne skrzydło jego bolidu. Siedmiokrotny mistrz świata zdołał sprint ukończyć na piątym miejscu, ale do wyścigu wystartuje z 10. pozycji. O pięć lokat został przesunięty za wymianę silnika.

24-letni Verstappen walczy o pierwszy tytuł w karierze i cztery wyścigi przed końcem sezonu wyprzedza Hamiltona o 21 punktów. Holender wygrał dwa poprzednie wyścigi - w USA i Meksyku. Brytyjczyk ostatnio triumfował 26 września w Rosji.

Sprint to nowy format kwalifikacji, testowany w trzech rundach mistrzostw świata w tym sezonie. Polega na przejechaniu liczby okrążeń odpowiadającej ok. 100 km, bez postojów w alei serwisowej, a wyniki tej rywalizacji ustalają kolejność na starcie w niedzielę. Trzech najlepszych zawodników sprintu otrzymuje również punkty (3, 2, 1) do klasyfikacji generalnej.

Hamilton o kolizji z Verstappenem: "Dobrze wiedział, co się stanie"

F1: Verstappen najlepszy w USA. Tytuł oddala się od Hamiltona

F1: Verstappen triumfuje w Meksyku. Holender odjeżdża Hamiltonowi

F1: Tysiące policjantów podczas "najniebezpieczniejszego wyścigu" w kalendarzu