Venezuela volleyball players lose to Poland in FIVB World Cup

Biało-czerwoni mają w dorobku komplet pięciu zwycięstw (Fot. Getty Images)
Venezuela's national volleyball team has sustained an astonishing loss at the first round of the 2015 Fédération Internationale de Volleyball (FIVB) World Cup currently being held in Japan, going down to defending champion Poland.

Na koniec pierwszej rundy turnieju Polacy zmierzyli się z jednym z najsłabszych, przynajmniej teoretycznie, przeciwników. Trener Stephane Antiga desygnował do gry zupełnie drugą szóstkę, zostawiając w rezerwie liderów zespołów.

Dotychczasowi zmiennicy radzili sobie na początku przyzwoicie. Prowadzili 7:5 po ataku Marcina Możdżonka, a później 10:7 po bloku Dawida Konarskiego na Willnerze Rivasie. Biało-czerwonym zdarzały się jednak i proste błędy, sporo było zepsutych zagrywek.

Po drugiej przerwie technicznej przestał też funkcjonować polski atak, a po dwóch kolejnych blokach na Rafale Buszku i Mateuszu Mice przewagę zyskał zespół z Ameryki Południowej. Mistrzowie świata na moment odzyskali jeszcze prowadzenie, ale rytmu gry - nie zdołali. W końcówce na boisku pojawili się Bartosz Kurek i Fabian Drzyzga, ale seta 27:25 wygrali rywale.

Antiga zachował spokój i pozwolił się zrehabilitować zawodnikom, którzy rozpoczęli mecz. Druga partia miała podobny przebieg do pierwszej. Po pojedynczym bloku Buszka było 11:8, później 18:14. Jednak znowu w szeregi faworytów wkradło się rozprężenie, zawodziła skuteczność w ataku i zrobiło się po 19. W kolejnej akcji Edson Valencia mierzonym, ale lekkim serwisem zaskoczył Piotra Gacka i to Wenezuela była bliżej wygrania seta.

O sukces biało-czerwonych zatroszczył się jednak w końcówce Możdżonek, który dwukrotnie efektownie w pojedynkę zablokował ataki przeciwników. Skończyło się 25:23 dla Polski.

W trzeciej odsłonie przewagę mistrzów świata zbudował skutecznymi serwisami Konarski. Szybko zrobiło się 6:2 i gracze z Wenezueli wyraźnie spuścili głowy. Przewaga Polaków rosła, w PŚ zadebiutował najmłodszy w drużynie Artur Szalpuk, który skończył kilka ataków, w tym pieczętujący sukces w secie na 25:16.

Początek czwartej partii nie był dobry w wykonaniu biało-czerwonych, którzy przegrywali m.in. 4:7, ale wskutek kłopotów rywali z przyjęciem zagrywki szybko odrobili straty. Prowadzenie 13:12 zapewnił drużynie Antigi Buszek, po którego serwisie piłka przewinęła się po taśmie i spadła tuż za siatką.

W decydujących momentach partii znowu zrobiło się nerwowo. Po bloku na Konarskim rywale wyszli na 22:20, ale po chwili polski atakujący zrehabilitował się i blokiem doprowadził do remisu. W kolejnej akcji lider Wenezuelczyków Kervin Pinerua zaatakował w siatkę, a w następnej zaporą nie do przejścia okazał się dla nich Możdżonek i zrobiło się 24:22. Przy drugim meczbolu, mimo konieczności zagrania lewą ręką, Konarski wcisnął piłkę w boisko i Polacy mogli się cieszyć z piątego zwycięstwa.

Poniedziałek i wtorek będą dniami wolnymi w turnieju. Polacy z Hamamatsu przeniosą się do Toyamy, gdzie w środę o godz. 8.10 czasu warszawskiego zagrają z Kanadą.

W Pucharze Świata w ciągu 16 dni systemem każdy z każdym 12 drużyn walczy o dwie przepustki na przyszłoroczne igrzyska w Rio de Janeiro. To pierwsze zawody, w których można wywalczyć olimpijską kwalifikację.

Polska: Dawid Konarski, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Mateusz Mika, Marcin Możdżonek, Rafał Buszek, Piotr Gacek (libero) oraz Bartosz Kurek, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek, Artur Szalpuk.

Wenezuela: Fernando Gonzalez, Edson Valencia, Angel Petit, Kervin Pinerua, Jonathan Quijada, Willner Rivas, Hector Mata (libero) oraz Emerson Rodriguez, Jose Carrasco, Ivan Marquez.