Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Varadkar urges UK government to tone down 'nationalist rhetoric' ahead of EU trade talks

Varadkar urges UK government to tone down 'nationalist rhetoric' ahead of EU trade talks
Wszyscy chcemy, aby Wielka Brytania i UE utrzymywały bliskie stosunki - zapewnił irlandzki premier. (Fot. Getty Images)
Leo Varadkar has urged the British government to tone down 'nationalist rhetoric' over Brexit, and branded Dominic Raab's memo to UK diplomats to sit separately from their EU counterparts as 'petty'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Nie powtarzajmy niektórych błędów popełnionych w ciągu pierwszych 2,5 roku (negocjacji ws. Brexitu), nie wyznaczajmy tak sztywnych czerwonych linii, które utrudniają osiągnięcie porozumienia i stonujmy nacjonalistyczną retorykę" - stwierdził Varadkar w rozmowie z brytyjską stacją BBC.

"Wszyscy chcemy, aby Wielka Brytania i UE utrzymywały bliskie stosunki - stosunki polityczne, stosunki w zakresie bezpieczeństwa i stosunki handlowe" - podkreślił irlandzki premier, który w najbliższą sobotę będzie walczył w wyborach o drugą kadencję.

W poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson wygłosi przemówienie, w którym - jak się oczekuje - zapowie, że Wielka Brytania nie zgodzi się na dostosowanie się do unijnych regulacji obowiązujących w wypadku jednolitego rynku i zasugeruje zawarcie umowy o wolnym handlu z Unią Europejską, podobną to tej, którą Unia zawarła z Kanadą (CETA).

Odnosząc się do tych doniesień Varadkar powiedział, że Bruksela może zaproponować Wielkiej Brytanii umowę handlową w stylu kanadyjskim, ale będą musiały być ustanowione równe warunki konkurencji.

"Nie sądzę, by Wielka Brytania starała prowadzić wyścig w dół w kwestiach takich jak płace i prawa pracownicze, więc jeśli tak nie jest, to dlaczego istnieje problem z zapisaniem tego w prawie, w traktacie międzynarodowym, abyśmy wszyscy mieli to zapewnienie?" - wskazał Varadkar.

Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co nastąpiło w nocy z piątku na sobotę, rozpoczął się trwający do końca 2020 r. okres przejściowy, w którym obie strony powinny zawrzeć umowę o przyszłych relacjach handlowych. Jej brak oznaczać będzie, że od początku 2021 r. handel będzie się odbywał na ogólnych warunkach Światowej Organizacji Handlu, czyli możliwe będą cła i inne bariery.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement