Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Urząd Lotnictwa Cywilnego: Źle spakowany bagaż stanowi zagrożenie

Urząd Lotnictwa Cywilnego: Źle spakowany bagaż stanowi zagrożenie
Warto wiedzieć co zrobić, aby nie stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa lotu. (Fot. Getty Images)
Aerozole, baterie litowe, akumulatory, zapalniczki czy fajerwerki mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa lotu i być powodem opóźnienia samolotów, jeżeli pasażer niewłaściwie je spakowane w bagażu - zauważył prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (UCL) Piotr Samson.
Reklama
Reklama

Prezes UCL zauważył, że w ubiegłym roku wykryto 437 incydentów związanych z niewłaściwym spakowaniem bagażu.

"Mamy szczyt przewozowy i to, jak spakujemy bagaż, często wpływa na to, ile będziemy czekać na kontrolę bezpieczeństwa, jak sprawnie będzie ona przebiegała. A to się może przełożyć na potencjalne opóźnienia samolotów" - zauważył Samson podczas inauguracji ogólnopolskiej kampanii społecznej "Nie pakuj się w kłopoty".

Zaznaczył, że "niewiele osób ma świadomość, że niektóre przedmioty codziennego użytku, takie jak np. aerozole, baterie litowe, akumulatory, latarki, zapalniczki, termometry rtęciowe czy fajerwerki, niewłaściwie spakowane mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu".

Jak dodał, celem kampanii jest zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego pakowania bagażu przed podróżą samolotem.

Co roku odnotowuje się coraz więcej incydentów związanych z bagażami. (Fot. Getty Images)

"Nie wszystkie przedmioty mogą być umieszczone w bagażu podręcznym. Część jest zabroniona w bagażu rejestrowanym, a niektórych nie przewieziemy wcale. Chcąc zabrać w podróż lotniczą, np. aparat fotograficzny, drona, tablet czy powerbank musimy stosować się do określonych zasad. Niewłaściwe spakowanie tych urządzeń może doprowadzić do ich samozapłonu, a w konsekwencji do pożaru na pokładzie samolotu" – przekazał Samson.

Jak dodał, w ostatnim czasie na polskich lotniskach ULC zanotował więcej incydentów związanych z niewłaściwym przewozem materiałów niebezpiecznych oraz przedmiotów zabronionych, np. amunicji, gazów pieprzowych, paliwa do napełniania zapalniczek czy naboi z dwutlenkiem węgla.

"Tylko w ostatnich latach liczba incydentów wzrosła trzykrotnie – ze 154 w 2016 roku do 437 w 2018 roku" - przekazał. Dodał, że kontrole bezpieczeństwa pokazują, iż świadomość zagrożeń związanych z przewozem tego rodzaju przedmiotów jest niska.

Jak podano, jednym z bardziej niebezpiecznych przypadków było samoczynne uruchomienie piły łańcuchowej zasilanej akumulatorem, którą pasażer przewoził w bagażu rejestrowanym. Piła uszkodziła walizkę i opakowanie chroniące, a incydent został zauważony w porcie docelowym.

ULC kampanię "Nie pakuj się w kłopoty" adresuje do osób podróżujących okazjonalnie np. wakacyjnie, nie częściej niż raz w roku, biur podróży czy też operatorów kontroli bezpieczeństwa.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama