Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Uroczystość nadania imienia generała Alfonsa Maćkowiaka Polskiej Szkole w Oksfordzie

Uroczystość nadania imienia generała Alfonsa Maćkowiaka Polskiej Szkole w Oksfordzie
Na uroczystości pojawiło się wielu gości. (Fot. Ambasada RP w Londynie)
W sobotę, 15 grudnia 2018 r. odbyła się uroczystość nadania Polskiej Szkole w Oksfordzie imienia generała Alfonsa Maćkowiaka, weterana II wojny światowej, uczestnika operacji 'Market Garden', legendarnego szkoleniowca Cichociemnych i wieloletniego trenera w lekkoatletycznym klubie Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Reklama

Nadanie patronatu odbyło się, aby upamiętnić rolę gen. Maćkowiaka w historii miasta – jego metody szkolenia zainspirowały i pomogły wielu miejscowym lekkoatletom odnieść sukcesy sportowe w latach 1964-1989. 

W ceremonii wzięli udział m.in. Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, wiceburmistrz Oksfordu Sajjad Malik, przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej Krystyna Olliffe, członkowie rodziny i przyjaciele gen. Maćkowiaka oraz Cichociemniego Tadeusza Kobylińskiego, a także nauczyciele i uczniowie z Polskiej Szkoły w Oksfordzie.

"Cieszę się, że poprzez nadanie imienia generała Maćkowiaka polskiej szkole możemy uhonorować jego wkład w rozwój sportu w Oksfordzie. Mam nadzieję, że patronat będzie przypominał przyszłym pokoleniom o tej niezwykłej osobie i polskim bohaterze wojennym, który stał się bohaterem młodych ludzi, inspirując ich do robienia wielkich rzeczy w życiu" – przekazał Ambasador Rzegocki w swoim przemówieniu.

Alfons Maćkowiak urodził się 29 marca 1916 roku. Przed wybuchem II wojny światowej ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim oraz Szkołę Podchorążych Artylerii w Toruniu.

Gościom przypomniano rolę gen. Maćkowiaka i jego wkład w historię miasta. (Fot. Ambasada RP w Londynie)

W kampanii wrześniowej uczestniczył jako oficer zwiadu i dowódca baterii artylerii lekkiej. We wrześniu 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł i przedostał się do Węgier.

Po krótkim internowaniu przedostał się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie był znany jako Alan Mack. We wrześniu 1944 roku jako żołnierz 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej wziął udział w operacji powietrzno-desantowej "Market Garden".

Ukończył kurs dla Cichociemnych – elitarnej jednostki polskiej armii, która szkoliła się w Wielkiej Brytanii, aby później pod osłoną nocy lądować spadochronami w okupowanej Polsce – a następnie został ich instruktorem.

Po wojnie Maćkowiak pozostał w Wielkiej Brytanii. Na początku prowadził pensjonat, a później został nauczycielem wychowania fizycznego w Bishop's Stortford College. W latach 1964-1989 był trenerem klubu lekkoatletycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie przeszkolił pokolenia zawodników, których poprowadził do wielu zwycięstw w pojedynkach z Uniwersytetem w Cambridge. Aktywnie brał też udział w działaniach społecznych odbywających się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie.

Alfons Maćkowiak zmarł 31 stycznia 2017 roku. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie awansował go na stopień generała brygady. W czerwcu tego roku w centrum sportowym Uniwersytetu Oksfordzkiego odsłonięto tablicę upamiętniającą wojskową karierę generała i jego zasługi dla brytyjskiej lekkoatletyki. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2019
  GBP 4.782 złEUR 4.260 złUSD 3.799 złCHF 3.801 zł

  Sport


  Reklama