Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Uroczyste obchody 93. urodzin królowej Elżbiety II

Uroczyste obchody 93. urodzin królowej Elżbiety II
21 kwietnia br. Elżbieta II skończyła 93 lata. (Fot. Getty Images)
Tysiące Brytyjczyków uczestniczyły dzisiaj w Londynie w oficjalnych obchodach 93. urodzin królowej Elżbiety II. Podziwiano uroczysty przemarsz 1,4 tys. brytyjskich żołnierzy oraz przelot samolotów Królewskich Sił Powietrznych (RAF).
Reklama

Tradycja organizowania prywatnych i oficjalnych obchodów urodzin królowej - które w rzeczywistości przypadają 21 kwietnia - została zapoczątkowana przez Jerzego II w 1748 roku i jest związana z typową, deszczową brytyjską pogodą. Data urodzin ówczesnego króla wypadała w listopadzie, ale niskie temperatury i deszcze zniechęcały tłumy do udziału w obchodach, więc władca zdecydował się na przesunięcie oficjalnych uroczystości na wiosnę, łącząc je z paradą wojskową "Trooping the Colour".

W uroczystościach brało udział około 400 muzyków i 200 koni. W przeszłości królowa sama przyjeżdżała na wydarzenie konno, ale od 1987 roku przyjeżdża karocą. U boku monarchini zabrakło w sobotę obchodzącego w przyszłym tygodniu 98. urodziny męża, księcia Filipa, który wycofał się życia publicznego i rzadko bierze udział w oficjalnych uroczystościach. Ostatni raz publicznie pokazał się w połowie maja na ślubie w rodzinie królewskiej.

Rodzina królewska na balkonie pałacu Buckingham podziwiała przelot samolotów RAF-u. (Fot. Getty Images)

Zgromadzeni widzowie mogli jednak zobaczyć m.in. następcę tronu księcia Karola z księżną Camillą, a także dwie młode pary: Williama i Kate oraz Harry'ego i Meghan, dla której to był pierwszy występ publiczny od narodzin pierwszego dziecka pary, Archiego.

Wśród gości była także premier Theresa May, która wczoraj zrezygnowała ze stanowiska liderki rządzącej Partii Konserwatywnej, ale pozostaje na stanowisku do wyboru jej następcy.

Pokazom formacji wojskowych samolotów RAF - w tym formacji akrobatycznej Red Arrows - towarzyszyły armatnie salwy honorowe oddane w pobliskim Green Parku.

Elżbieta II została królową w wieku 26 lat po nagłej śmierci w 1952 roku jej ojca Jerzego VI. W 2015 roku pobiła rekord długości zasiadania na brytyjskim tronie, który do tego czasu należał do jej praprababki Wiktorii i wynosił 63 lata. Jest obecnie najdłużej panującym monarchą na świecie.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama