United Cup: Swiatek and Hurkacz seal win against Kazakhstan

Iga Świątek i Hubert Hurkacz nie dali szans rywalom w tenisowym turnieju drużyn mieszanych United Cup. (Fot. Getty Images)
Iga Swiatek and Hubert Hurkacz won against Zybek Kulyabayeva and Grigory Lomakin 6:3, 6:4 in the final match of Poland's rivalry with Kazakhstan at the United Cup mixed teams tennis tournament in Australia. The red and white team won 4:1.

W sobotę Świątek wygrała z Julią Putincewą 6:1, 6:3, a Daniel Michalski przegrał z Timofiejem Skatowem 6:7 (7-9), 2:6. Niedziela zaczęła się od zwycięstwa Hurkacza nad Aleksandrem Bublikiem 7:6 (10-8), 4:6, 6:3, a następnie Magda Linette pokonała Kułambajewą 6:2, 6:1.

Po wygranej Linette było już jasne, że Polska pokona Kazachstan. Rywale nie mając już szans na zwycięstwo, zdecydowali się na zmianę w parze mikstowej. Sklasyfikowany w dziesiątej setce rankingu ATP Łomakin zastąpił Bublika.

Świątek i Hurkacz potrzebowali nieco ponad godzinę, aby odnieść zwycięstwo.

Tymczasem dzisiaj Iga Świątek wygrała z Belindą Bencic 6:3, 7:6 (7-3) w pierwszym meczu rywalizacji Polski ze Szwajcarią w tenisowym turnieju drużyn mieszanych United Cup w Australii. Stawką spotkania jest awans do fazy pucharowej.

Spotkanie, choć zamknęło się w dwóch setach, było zacięte. Kibice oglądali sporo długich wymian i w efekcie zawodniczki spędziły na korcie ponad dwie godziny.

W pierwszej partii Świątek szybko przejęła inicjatywę i po kilkunastu minutach prowadziła 4:1. Później Bencic, która jest mistrzynią olimpijską z Tokio, sprawiła jej nieco kłopotów, ale odzyskać kontroli nie zdołała.

W drugim secie Polka szybko uzyskała przełamanie, ale w dziesiątym gemie roztrwoniła przewagę i potrzebny był tie-break. W nim od stanu 2-2 Świątek zdobyła trzy punkt z rzędu, a chwilę później cieszyła się ze zwycięstwa w meczu.

We wcześniejszych meczach Szwajcaria pokonała Kazachstan 5:0, a biało-czerwoni wygrali z Kazachami 4:1.

Turniej rozgrywany jest w trzech miastach: Perth, Brisbane i Sydney. W pierwszej edycji United Cup bierze udział 18 reprezentacji. Podzielono je na sześć grup, po dwie w każdym w mieście.

Jeszcze dzisiaj na kort wyjdą Daniel Michalski i Marc-Andrea Huesler. Na jutro natomiast zaplanowano spotkania Huberta Hurkacza ze Stanem Wawrinką, Magdy Linette z Jil Teichmann oraz pojedynek mikstów - Świątek/Hurkacz kontra Bencic/Wawrinka.

4 stycznia zwycięzcy grup w każdym mieście zagrają ze sobą o awans do półfinału. W półfinale wystąpi też jeden z trzech pokonanych zwycięzców grup, który miał najlepszy bilans w fazie grupowej.

Polska jest w grupie B w Brisbane, gdzie rywalizuje jeszcze grupa E (Brazylia, Włochy i Norwegia).

Półfinały zaplanowano na 6 i 7 stycznia, a finał na 8 stycznia. Spotkania na tym etapie rozegrane zostaną w Sydney.