Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Unioniści potwierdzają: Zagłosujemy przeciwko umowie ws. Brexitu

Unioniści potwierdzają: Zagłosujemy przeciwko umowie ws. Brexitu
Eurosceptyczni posłowie grożą, że nie poprą porozumienia ws. Brexitu. (Fot. Getty Images)
W kluczowym głosowaniu w przyszłym tygodniu w parlamencie wspierająca rząd Theresy May północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP) zagłosuje przeciwko umowie ws. Brexitu - zapowiedział podczas debaty w Izbie Gmin poseł DUP Paul Girvan.
Reklama

Już wcześniej czołowi politycy DUP zapowiadali głosowanie przeciwko wynegocjowanej przez premier May umowie z UE ws. Brexitu.

Unioniści są przeciwni tej umowie, gdyż ich zdaniem bardziej zbliża ona Irlandię Północną do Unii Europejskiej niż do reszty Zjednoczonego Królestwa.

Wczoraj wieczorem w Izbie Gmin rozpoczęła się pięciodniowa debata dotycząca wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Premier Theresa May zaapelowała do posłów o poparcie jej wizji Brexitu. Występując w Izbie Gmin, szefowa rządu podkreśliła, że realizowanie "wyniku referendum z 2016 roku jest obowiązkiem parlamentu" i ostrzegła, że "drugie referendum pogłębiłoby podziały" w społeczeństwie.

Oskarżyła opozycyjną Partię Pracy o próbę doprowadzenia do przedterminowych wyborów parlamentarnych i stawianie interesu partii nad zobowiązaniem wobec wyborców.

Odpowiadając na jej wystąpienie, lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ocenił, że proponowana przez szefową rządu umowa ws. wyjścia z UE byłaby "szkodliwa" dla kraju" i sprawiłaby, że Wielka Brytania byłaby biedniejsza". Jak podkreślił, jego partia jest gotowa wynegocjować lepsze porozumienie.

Głosowanie zaplanowane jest na 11 grudnia. W obliczu zapowiadanego sprzeciwu wspierającej rząd północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów i nawet do stu eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej, eksperci spodziewają się znaczącej porażki rządu.

To pogłębiłoby trwający kryzys polityczny i utrudniło sfinalizowanie negocjacji z UE. Porażka porozumienia może także zagrozić pozycji premier May, która mogłaby jednak poddać umowę pod ponowne głosowanie, licząc na to, że część posłów wyłamie się w obawie przed bezumownym opuszczeniem Wspólnoty.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku. 

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   5 grudnia 2018, 16:19

   i tak juz brytyjczycy sa niczym, Na co sobie zapracowali. Tylko twardy brexit i cala brytyjska hołota do swojego domku na wyspie ogrodzonej elektrycznym płotem

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.05.2019
  GBP 4.927 złEUR 4.307 złUSD 3.854 złCHF 3.820 zł

  Sport


  Reklama