Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Unijne agencje z Londynu trafią do Paryża i Amsterdamu

Unijne agencje z Londynu trafią do Paryża i Amsterdamu
Budynek EMA w Londynie. (Fot. Getty Images)
Zmiana siedzib agencji to konsekwencja decyzji Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z Unii z czerwca 2016 roku. Jest to również bardzo duży cios dla Londynu, w wyniku którego - jak zauważają brytyjskie media - stolica straci ponad tysiąc miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników.
Reklama
Reklama

Podczas wczorajszego głosowania wyłoniono nowe siedziby unijnych agencji - Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA).

W przypadku pierwszej instytucji (EBA) najwięcej głosów krajów UE zdobyły stolice Francji i Irlandii. Ponieważ ich wynik był jednakowy, o jego rozstrzygnięciu zadecydowało losowanie. Tym sposobem agencja trafi ostatecznie do Paryża.

Podobnie było z drugą instytucją (EMA) - Amsterdam uzyskał tyle samo głosów co Mediolan. Tu również zadecydował szczęśliwy los, który wyciągnął estoński minister finansów Matti Maasikas, ponieważ to Estonia obecnie sprawuje unijną prezydencję. Poinformował on, że Europejska Agencja Leków przeniesiona zostanie do stolicy Holandii.

Głosowanie było tajne, a karty do głosowania zostaną po nim zniszczone. Siedziba agencji oznacza dla goszczącego ją kraju pieniądze, nowe miejsca pracy, a także prestiż.

O przyjęcie na swoje terytorium instytucji starała się także Polska. Warszawa nie spełniła jednak kryteriów związanych z obawami pracowników LGBT o bezpieczeństwo swoich rodzin nad Wisłą.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA), założony w 2011 roku, ma w swojej londyńskiej siedzibie 160 pracowników. Zajmuje się wdrażaniem przepisów regulujących i nadzorujących działalność sektora bankowego we wszystkich krajach UE. Celem agencji jest stworzenie skutecznego i stabilnego jednolitego rynku produktów bankowych w UE. EBA jest częścią powstałego w 2011 roku Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego.

Europejska Agencja ds. Leków odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych; analizuje wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie leków do sprzedaży. To największa unijna instytucja w Londynie, która zatrudnia 900 osób. Jest atrakcyjna dla stolic UE, gdyż jej roczny budżet wynosi 322 mln euro, a odwiedza ją rocznie 36 tys. ekspertów pracujących nad oceną leków.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama