Menu

Unia szykuje się na scenariusz Brexitu bez porozumienia

Unia szykuje się na scenariusz Brexitu bez porozumienia
Unia przygotowuje się na scenariusz opuszczenia Unii przez UK bez porozumienia. (Fot. Getty Images)
Na niespełna sto dni przed Brexitem przygotowania na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii bez porozumienia przyspieszają nie tylko sami Brytyjczycy, ale i Komisja Europejska. Unia pracuje nad scenariuszem opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię bez umowy.
Reklama

Obszary objęte planem awaryjnym Kimisji Europejskiej obejmują głównie finanse, transport powietrzny, cła, politykę klimatyczną. Komisja nie chce dopuścić do trzęsienia ziemi na rynkach finansowych, kiedy UK będzie opuszczać Unię, dlatego firmy, które mają siedziby w Londynie będą mogły działać na unijnym rynku jeszcze przez rok po Brexicie – przekazał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Unijni urzędnicy chcą przygotować się chociażby w sprawie brytyjskich linii lotniczych czy przewoźników dostarczających towary z UK do UE. Dzięki przyjętym rozwiązaniom, przez dziewięć miesięcy po Brexicie przeprowadzonym bez umowy, tacy przedsiębiorcy nie będą musieli ubiegać się o pozwolenia. 

Brytyjczycy są coraz bliżej opuszczenia Unii bez porozumienia. (Fot. Getty Images)

Jedną z najważniejszych kwestii dla Unii Europejskiej w związku z Brexitem są prawa ich obywateli mieszkających nad Tamizą.

Bruksela optuje za tym, aby wszystkie kraje Wspólnoty przyjęły przychylne podejście do praw brytyjskich obywateli w krajach Wspólnoty.

Komisja przyjęła wniosek dotyczący rozporządzenia, zgodnie z którym obywatele UK będą zwolnieni z obowiązku wizowego pod warunkiem, że wszyscy obywatele UE będą także zwolnieni z obowiązku wizowego w Zjednoczonym Królestwie.

Brytyjski rząd nie jest taki skory do ułatwienia życia imigrantom z Unii po Brexicie i przedstawił zarys polityki migracyjnej po 29 marca 2019 roku. Wynika z niego, że warunkiem ubiegania się o pięcioletnie prawo pobytu na Wyspach będzie posiadanie pracy z zarobkami w wysokości co najmniej 30 tysięcy funtów rocznie. Zarabiający mniej będą mogli pracować w Wielkiej Brytanii tylko przez rok.

"Bruksela podkreśla, że ustalenia dotyczące środków ostrożności w związku z Brexitem bez porozumienia będą ściśle ograniczone czasowo i zostaną zakończone bez konsultacji z Wielką Brytanią" - informuje BBC.

 

  Komentarze


  • Buhaha
   20 grudnia 2018, 14:45

   Już to widzę !!!! 30 koła rocznie to kto tam zostanie? Poczekamy zobaczymy jak im cła nałożą to się szybciutko obudzą bo chyba jednego nie wzięli pod uwagę ze oni więcej importują towarów z uni niż exportoja,drugie co to jak ludzie wyjada z uk to kto bendzie robił na tych wszystkich nierobów co za siedzenie w domu maja po 2 koła no kto????

  • Ehh, co za ujadanie
   20 grudnia 2018, 23:19

   Znowu zaczyna sie panika wsrod najnizej platnej klasy robotniczej. 30 kola to jest minimum, za ktore da sie wyzyc w Londynie placac czynsze za wynajem mieszkan lub raty za kredyt hipoteczny, transport publiczny i utrzymanie na jako takim poziomie - bez okradania systemu socjalnego, bez oszukiwania urzedu skarbowego, bez wchodzenia do metra przytulajac sie do plecow kogos z biletem itd. Jak ktos nie jest w stanie zarobic na godne utrzymanie niech sie nie dziwi, ze jest tu niemile widziany. Douczyc sie zawodu i do pracy, a nie pojekiwac i wszystko krytykowac! ;)

  • Luk
   20 grudnia 2018, 23:51

   Ja sobie nie wyobrażam jak można tu siedzieć za mniej jak 30k

  • Uk worker
   21 grudnia 2018, 09:52

   No przeciez te 30k f to nie az jakas kosmiczna kasa wiekszosc firm tyle placi oczywiscie dla agencji to w zyciu

  • Asan
   21 grudnia 2018, 18:12

   Jeden z wielu polskich "ekonomistow", który uczy Angoli co to jest cło i jacy to ci Angole głupi. Brexit będzie, kolego - jeczydupo, i bez zbudowali Imperium i bez ciebie będą żyć dalej....

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama