Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Unia Europejska przygotowuje się do wojny handlowej

Unia Europejska przygotowuje się do wojny handlowej
Unia Europejska zapowiada m.in cło na produkty marki Levi's. (Fot. Getty Images)
Oświadczenie prezydenta USA informujące o zamiarze wprowadzenia w tym tygodniu 25 proc. cła na import stali i 10 proc. na aluminium spotkała się z międzynarodowym krytyką - podał portal BBC.
Reklama

Unia Europejska rozważa wprowadzenie taryf odwetowych na amerykańską stal i szereg innych produktów, w tym na produkty rolne.

"Nie będziemy siedzieć bezczynnie, podczas gdy naszemu przemysłowi zostanie zadany cios, który zagraża tysiącom europejskich miejsc pracy" - przekazał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Przemawiając w niemieckim programie telewizyjnym, zapowiedział: "Będziemy nakładać cła na Harley-Davidson, na burbon i na błękitne dżinsy Levi's".

Francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire przekazał, że "będą tylko przegrani" w wojnie handlowej USA - UE.

Le Maire przyrzekł "silną, skoordynowaną i zjednoczoną odpowiedź UE".

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu Roberto Azevedo poinformował: "Wojna handlowa nie leży w niczyim interesie".

Wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzegł, że wprowadzenie ceł na stal i aluminium, zapowiedziane przez prezydenta USA Donalda Trumpa, prawdopodobnie wyrządzi szkody nie tylko poza Stanami Zjednoczonymi, ale także gospodarce amerykańskiej.

MFW wyraził obawę, że w praktyce za sprawą tych ceł kraje w większym stopniu będą się powoływać na względy bezpieczeństwa narodowego, by uzasadnić szerokie restrykcje importowe.

Fundusz wezwał Stany Zjednoczone i ich partnerów handlowych do konstruktywnej współpracy mającej na celu redukcję barier handlowych i rozwiązywanie konfliktów handlowych bez uciekania się do takich środków nadzwyczajnych.

Decyzja Trumpa została skrytykowana przez partnerów handlowych USA. Kanada, Meksyk Brazylia i Chiny zapowiedziały już "stanowcze reakcje" na amerykańskie taryfy.

Jednak prezydent Trump napisał w piątek na Twitterze: "Gdy kraj (USA) traci wiele milionów dolarów na handlu z niemal każdym krajem, z którym prowadzi interesy, wojny handlowe są dobre i łatwe do wygrania!"

 

  Komentarze


  • Gość
   7 marca, 13:43

   Powodzenia EU. Będziecie go potrzebować. Wprowadźcie cło na jeansy i Harleye. Trump wprowadzi na niemieckie auta. Nic z tych rzeczy się nie wydarzy. A jeżeli się wydarzy Unia po raz kolejny pokaże że jest rządzona przez ludzi bez pojęcia. Dlatego Trump jest taki niedobry. Szach mat lewaki.

  • Do Gościa
   7 marca, 16:03

   Są jeszcze urządzenia apple, google, amazon, facebook, microsoft i wiele innych. Według ciebie lepiej się nie bronić, tylko wszystko przyjąć na klatę. To nie Polska. Chiny, Meksyk, Brazylia i Kanada też zapowiada odwet.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama