Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ukryta epidemia w UK: Molestowanie osób LGTB w pracy

Ukryta epidemia w UK: Molestowanie osób LGTB w pracy
Ofiarami molestowania znacznie częściej padały kobiety LGTB. (Fot. Getty Images)
Prawie siedem na 10 osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych było molestowanych seksualnie w pracy - wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjski Kongres Związków Zawodowych (TUC).
Reklama

Dwie na pięć osób LGBT (42 proc.) stwierdziły, że były obiektem obraźliwych komentarzy lub zadawano im niestosowne pytania, dotyczące ich życia seksualnego. Aż dwie trzecie (66 proc.) respondentów przyznało, że nie poinformowało pracodawcy o molestowaniu, często w obawie przed utratą zatrudnienia.

Ofiarami molestowania znacznie częściej padały kobiety. Ponad jedna trzecia (35 proc.) wyznała, że doświadczyła niepożądanego dotykania, np. rąk umieszczonych na dolnej części pleców lub na kolanie.

Ponad jedna piąta (21 proc.) kobiet ze środowiska LGBT doświadczyła napaści na tle seksualnym, w tym niechcianego dotykania piersi, pośladków lub próby ich pocałowania. Natomiast aż co ósma (12 proc.) twierdzi, że ​​została poważnie wykorzystana seksualnie lub zgwałcona w miejscu pracy.

TUC: "W 2019 r. osoby LGBT powinny być bezpieczne i wspierane w pracy". (Fot. Getty Images)

Sytuacja wyglądała jeszcze gorzej w przypadku kobiet czarnoskórych i z mniejszości etnicznych, które należą do LGTB. Ponad połowa (54 proc.) z nich stwierdziła, że ​​doświadczyła niepożądanego dotykania w pracy, 45 proc. - napaści na tle seksualnym, a 27 proc. - poważnej napaści seksualnej lub gwałtu.

Połowa niepełnosprawnych kobiet LGBT była dotykana wbrew ich woli, 38 proc. - padło ofiarą napaści na tle seksualnym, a prawie jedna czwarta (24 proc.) - poważnego ataku seksualnego lub gwałtu. 

Mężczyźni niepełnosprawni zgłaszali znacznie wyższy poziom molestowania seksualnego i napaści niż mężczyźni pełnosprawni, przy czym ponad jedna czwarta (28 proc.) była ofiarą takiej napaści.

"To badanie ujawnia ukrytą epidemię. W 2019 r. osoby LGBT powinny być bezpieczne i wspierane w pracy, ale zamiast tego doświadczają szokująco wysokiego poziomu molestowania. Kultura miejsca pracy musi się zmienić" - zaznacza sekretarz generalna TUC, Frances O'Grady, wzywając rząd do wprowadzenia ustawowego kodeksu postępowania dotyczącego molestowania seksualnego i nękania w pracy.

Jeden na sześciu (16 proc.) ankietowanych przyznał też, że molestowanie w pracy wpłynęło na jego zdrowie psychiczne oraz że z tego powodu opuścił pracę.

 

  Komentarze


  • Ola i Adam
   19 maja, 10:53

   Geye w naszej pracy są spoko. Zawsze pomogą. Zawsze. Nie rozumie dlaczego ludzi to drażni? Zazdrość?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama