Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ukraińcy receptą na paradoks polskiego rynku pracy

Ukraińcy receptą na paradoks polskiego rynku pracy
Czy zatrudnienie pracowników z Ukrainy rozwiąże polskie problemy? (Fot. Getty Images)
Wysokie bezrobocie, a jednocześnie trudności ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, to paradoks polskiego rynku pracy. Korzystnym rozwiązaniem w tej sytuacji może być zatrudnienie pracowników z Ukrainy - twierdzą eksperci.
Reklama
Reklama
Obywatele Ukrainy stanowią najliczniejszą grupę imigrantów zarobkowych w Polsce. Tylko w ubiegłym roku wydano pracownikom znad Dniepru ponad 20,4 tys. pozwoleń na pracę w Polsce, co stanowiło ponad połowę wszystkich wydanych zezwoleń. Rzeczywista liczba ukraińskich pracowników jest jednak wyższa niż podają oficjalne źródła, w związku z tym, że część pracowników jest zatrudnionych w szarej strefie.

Ukraińcy zazwyczaj redukują braki pracownicze w gospodarstwach domowych, a także w sektorze budowlanym, rolniczym, transporcie czy handlu. Wykwalifikowani pracownicy migrujący do Polski to głównie informatycy, artyści, nauczyciele i pracownicy medyczni.

"Musimy odejść od stereotypowego postrzegania pracowników z Ukrainy. Znaczna część przyjezdnych wykonuje proste prace nie dlatego, że nie ma kwalifikacji, ale z powodu braku dostępności innych ofert pracy" - zauważa Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service. "Otwartość na imigrantów to przyszłość nie tylko polskiego, ale i europejskiego rynku pracy. Nie da się ukryć, że wszystkich nas czekają podobne procesy demograficzne. Tylko te państwa, które stworzą mądrą politykę migracyjną, wygrają w batalii o wykwalifikowanych pracowników" - dodaje ekspert.

Szacuje się, że około miliona Ukraińców może w najbliższych latach emigrować do krajów UE w związku z pogarszającą się kondycją gospodarki tego kraju. Już teraz obserwujemy wzrost liczby obywateli Ukrainy, którzy złożyli wniosek o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Od początku 2014 r. takich osób było 555 - w porównaniu z 46 w roku 2013.

"Warto zadbać o to, aby rynek pracy w Polsce był dostępny i atrakcyjny dla Ukraińców. Potrzebna jest większa liberalizacja przepisów dotyczących zatrudniania pracowników ze Wschodu, dostępność ofert pracy, wsparcie w zakresie wyrównania kwalifikacji, nauce języka czy wreszcie pomoc przy akomodacji w osiedleniu się na stałe. Tylko wtedy Polska nie będzie traktowana jako kraj tranzytowy, będący jedynie przystankiem w drodze do lepszego świata w Europie Zachodniej" - zaznacza Hanczarek.

Obywatele Ukrainy to także najliczniejsza grupa studentów zagranicznych uczących się na polskich uczelniach. Młodzi w wieku 18-25 lat stanowią potencjalną grupę imigrantów, którzy osiedlą się w Polsce na stałe i podejmą pracę w oparciu o swoje kwalifikacje i nabyte umiejętności.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama