Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ukraińcy chcą pracować i zostać w Polsce na dłużej

Ukraińcy chcą pracować i zostać w Polsce na dłużej
W Polsce aż siedmiu na dziesięciu badanych ma pozytywne doświadczenia z pracy. (Fot. Getty Images)
Migranci zarobkowi ze Wschodu nie szykują się do masowych wyjazdów do pracy w Niemczech. Polska wciąż pozostaje ich preferowanym kierunkiem wyjazdów na saksy i na stałą emigrację - czytamy w dzisiejszym wydaniu 'Rzeczpospolitej'.
Reklama

"Rz" powołuje się raport Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej z przeprowadzanego na przełomie roku na grupie 1 025 osób badania migrantów zarobkowych z Ukrainy. Wynika z niego, że niemal 2/3 Ukraińców, którzy pracowali już za granią, nadal chce zarabiać poza krajem - i to najchętniej w Polsce.

"Najczęściej w Polsce, gdzie większość - bo siedmiu na dziesięciu - badanych ma pozytywne doświadczenia z pracy. Nic więc dziwnego, że nasz kraj pozostaje dla prawie 60 proc. Ukraińców preferowanym kierunkiem wyjazdów zarobkowych, zdecydowanie wyprzedzając tu Niemcy - wybierane ponad trzykrotnie rzadziej" - podaje dziennik.

"Rz" zauważa jednocześnie, że choć do saksów w Niemczech, które w 2020 r. mają szerzej otworzyć rynek pracy dla migrantów spoza Unii Europejskiej, przyciągają atrakcyjne zarobki, to jednak atutem Polski jest bliskość geograficzna, kulturowa i językowa.

W badaniu PUIG ponad 60 proc. ankietowanych wybrało Polskę jako preferowaną do stałej emigracji. Ponadto, 70 proc. swoje dotychczasowe doświadczenie z pracy w Polsce oceniło pozytywnie, z czego 22 proc. - "bardzo pozytywnie". Negatywne zdanie w tej kwestii ma 4 proc. badanych, a 25 proc. wybrało odpowiedź "obojętnie".

 

  Komentarze


  • Darilla
   8 kwietnia, 06:52

   Ukraińcy to złośliwi ludzie zacietrzewienie mają we krwi nie do wyplenienia. Polacy powinni wracać z migracji a nie Ukraińcy

  • Drakus
   9 kwietnia, 16:45

   Ja uważam że to wielkie szczęście że mamy takich imigrantów. Ci przyjeżdżają do pracy, dobrze ich znamy i rozkręcają nam biznes. Unia chciała nam wcisnąć kolorowych obiboków, których musielibyśmy utrzymywać. Ukraińcy mało zarabiają, pracują i są szczęśliwi więc powinniśmy im pomagać bo to leży w naszym interesie. Tylko w UK nie doceniają ludzi, którzy przyjechali dobrze pracować i wymyślają że wyciągamy benefity, my takich błędów popełniać nie możemy i cieszmy się że jest tak dobrze. Zapraszajmy Ukraińców i ułatwiajmy im przyjazd i podjęcie pracy. Rząd niech wymyśli dla nich coś zachęcającego.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama