Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: Wniosek o nowy proces policjanta uznanego winnym zabójstwa George’a Floyda

USA: Wniosek o nowy proces policjanta uznanego winnym zabójstwa George’a Floyda
Zdaniem obrońcy policjanta, w trakcie procesu dopuszczono się wielu nieprawidłowości. (Fot. Getty Images)
Eric Nelson, obrońca byłego policjanta Dereka Chauvina uznanego przez ławę przysięgłych za winnego zabójstwa czarnoskórego George'a Floyda, wystąpił z wnioskiem o przeprowadzenie nowego procesu. Uzasadniał to uchybieniami, do jakich miało dojść podczas pierwszego.
Reklama
Reklama

Adwokat wymienił kilkanaście przyczyn, dla których - jego zdaniem - rozprawa powinna odbyć się ponownie. Zarzucał niewłaściwe postępowanie prokuratorom oraz sądowi.

Zdaniem prawnika, do ponownego procesu powinno dojść ze względu na "interes wymiaru sprawiedliwości". Ocenił, że podczas pierwszego procesu doszło do "nadużycia uprawnień dyskrecjonalnych (nieskrępowanych konkretnymi przepisami prawa), co pozbawiło pozwanego sprawiedliwego procesu, a także do uchybień prokuratury i ławy przysięgłych, błędów prawnych oraz wydania werdyktu sprzecznego z prawem".

Jak podała lokalna stacja KSTP w Minneapolis-St. Paul, w stanie Minnesota, Nelson argumentował, że prawa Chauvina do uczciwego procesu zostały naruszone, kiedy sędzia okręgowy hrabstwa Hennepin Peter Cahill odrzucił wniosek o zmianę miejsca procesu. Twierdził, że rozgłos wokół rozprawy zagrażał jej uczciwemu przeprowadzeniu.

Według stacji KSTP, adwokat wniósł wniosek zmierzający do podważenia werdyktu także na podstawie tego, że "ława przysięgłych dopuściła się uchybień, czuła się zagrożona lub zastraszona, odczuwała presję na tle rasowym podczas postępowania i/lub nie przestrzegała instrukcji w trakcie swych obrad".

Stacja cytowała oświadczenie rzecznika prokuratury stanowej Minnesoty, które głosi: "Sąd odrzucił już wiele z tych argumentów i stan będzie się im stanowczo sprzeciwiał."

20 kwietnia ława przysięgłych uznała 45-letniego Chauvina winnym zabójstwa Floyda. Grozi mu do 40 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia, do 25 lat za morderstwo trzeciego stopnia i do 10 lat za nieumyślne spowodowanie śmierci. Przebywa on, w oczekiwaniu na ogłoszenie wymiaru kary przez sędziego, w zakładzie karnym Oak Park Heights w Minnesocie.

Floyd zmarł 25 maja minionego roku. Za użycie w sklepie 20-dolarowego fałszywego banknotu biały funkcjonariusz podczas aresztowania obezwładnił Floyda, który początkowo stawiał opór. Prokuratura ustaliła, że przyciskał kolanem szyję leżącego na ziemi i skutego 46-letniego mężczyznę przez około 9 i pół minuty.

Obrona Chauvina twierdziła, że Floyd zmarł z powodu nadużycia narkotyków oraz, że wcześniej już cierpiał na chorobę serca i inne schorzenia. Śmierć czarnoskórego mężczyzny spowodowała masowe protesty w wielu miastach USA.

Cahill ogłosił początkowo, że wyda wyrok 16 czerwca. Później poinformował o zmianie terminu na 25 tego samego miesiąca. Ma to być spowodowane trudnościami w harmonogramie pracy sądu.

Czytaj więcej:

Raport: Rasizm nie jest przyczyną nierówności społecznych w UK

Po publikacji raportu o rasizmie zrezygnował doradca ds. mniejszości

USA: Były policjant winny śmierci George'a Floyda

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama