Menu

USA: Święto flagi polskiej w Jersey City

USA: Święto flagi polskiej w Jersey City
Polska flaga zawisła w Jersey City. (Fot. Getty Images)
Wczoraj na maszcie gmachu Rady Miejskiej w Jersey City zawisła biało-czerwona flaga. Uroczystość zorganizował burmistrz Steven Fulop, Rada Miejska oraz Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych.
Reklama

Przemawiający w imieniu burmistrza Fulopa radny miejski Daniel Rivera złożył Polakom życzenia i gratulacje z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odczytał też okolicznościową odezwę napisaną przez burmistrza Jersey City.

Steven Fulop zwrócił w niej uwagę na wkład Amerykanów polskiego pochodzenia w życie miasta w różnych dziedzinach. Wśród najbardziej zasłużonych wymienił m.in. ocalałą z sowieckiego Gułagu 94-letnią Zofię Rutkowską oraz twórcę Pomnika Katyńskiego, Andrzeja Pityńskiego.

"5 listopada będzie od dzisiaj w Jersey City Dniem Polskim. Za każdym też razem, gdy polsko-amerykański komitet zwróci się z takim wnioskiem do władz miasta, w Jersey City będzie wywieszana polska flaga w uzgodnieniu z Ratuszem" – przekazał radny Rivera.

Jak zaznaczył prowadzący uroczystość prezes Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych Janusz Sporek "w Polsce Święto Flagi obchodzone jest 2 maja. W Jersey City polską flagę postanowiono uczcić w dniu 5 listopada, co wiąże się ze zbliżającymi się obchodami stulecia niepodległości".

"Żołnierze polscy przelewali krew za flagę. Zdarzało się, że po walce byli zmuszeni oddawać broń; flagi nie wyrzekali się nigdy" - przekazał.

Jersey City było domem dla wielu Polaków. (Fot. Getty Images)

Sporek zwrócił też uwagę, że szczególny szacunek dla flagi zachowują nie tylko Polacy, ale również żołnierze amerykańscy, francuscy, hiszpańscy czy brytyjscy, którzy także otaczają ją czcią.

Szef polsko-amerykańskiego Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych podziękował władzom Jersey City za współudział w zorganizowaniu poniedziałkowej uroczystości.

Życzenia i gratulacje z okazji 100. rocznicy niepodległości złożyli w imieniu władz miejskich radni Richard Boggiano oraz Michael Yun, którzy uczestniczyli w uroczystości. Ten ostatni argumentował w swym wystąpieniu, że wolność nie jest czymś danym raz na zawsze, lecz trzeba o nią wciąż walczyć. Za symbol takich zmagań uznał znajdujący się w Jersey City Pomnik Katyński.

Przedstawiciel Kongresu Polonii Amerykańskiej John Czop podkreślił w swym wystąpieniu, że prezes organizacji Frank Spula nie mógł uczestniczyć w uroczystości, ale prosił o zapewnienie, że jest duchem z gromadzonymi w Ratuszu.

"Wiele osób sądzi, że sam tylko podpis prezenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona czy innych przywódców państw w Wersalu zapewnił Polsce niepodległość. To nie jest prawda. Musieli o nią walczyć polscy żołnierze m.in. na Śląsku, we Lwowie, w Poznaniu, na Litwie, a zwłaszcza – odpierając ofensywę wojsk sowieckich" – zaznaczył Czop. "Polskie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 15 sierpnia 1920 roku zapewniło Polsce niepodległość i uratowało Europę Zachodnią od komunizmu, o czym dobrze wiedzą Polacy, ale, niestety, większość Amerykanów nie zna historii" – dodał.

Sto lat temu Polacy musieli stoczyć ciężką walkę o wolność. Konieczność kontynuacji tej walki zachowała swą aktualność, bo Kreml chce znowu sobie podporządkować kraje bloku wschodniego, które niegdyś zdominował - podsumował.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.12.2019
  GBP 5.076 złEUR 4.285 złUSD 3.850 złCHF 3.918 zł

  Sport


  Reklama