Menu

USA: Stosunki z UK pozostają mocne pomimo różnic ws. Huawei

USA: Stosunki z UK pozostają mocne pomimo różnic ws. Huawei
Szefowie dyplomacji obu krajów podkreślili znaczenie ścisłej współpracy USA i UK. (Fot. Getty Images)
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo próbował umniejszać znaczenie różnicy zdań między USA i Wielką Brytanią ws. dopuszczenia przez ten kraj chińskiej firmy Huawei do budowy sieci 5G. Specjalne stosunki obu krajów pozostają niezmienione - zapewnił.
Reklama

Brytyjski rząd - wbrew stanowisku USA - zdecydował o dopuszczeniu chińskiego koncernu do tworzenia sieci 5G, choć w ograniczonym zakresie, tj. z wyłączeniem tzw. rdzenia, w którym przetwarzane są wrażliwe dane. Jeszcze przed przyjazdem do Londynu Pompeo wzywał Wielką Brytanię, by jeszcze raz przemyślała tę decyzję.

"Kiedy się pozwala, aby informacje o waszych obywatelach lub informacje o bezpieczeństwie narodowym waszych obywateli przechodziły przez sieć, z której Komunistyczna Partia Chin ma prawny mandat do ich pozyskiwania, stwarza to ryzyko" - ocenił Pompeo po spotkaniu z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Dominikiem Raabem.

Zastrzegł: "Jestem pewien, że nasze państwa znajdą sposób, aby wspólnie rozwiązać te różnice". Zapewnił też, że współpraca wywiadowcza między Wielką Brytanią a USA i pozostałymi anglosaskimi sojusznikami pozostaje nienaruszona.

Boris Johnson naraził się Donaldowi Trumpowi, dopuszczając Huawei do budowy sieci 5G. (Fot. Getty Images)

Sekretarz stanu USA przy okazji w niespodziewanie ostry sposób zaatakował Chiny. "Choć nadal musimy być niezwykle czujni wobec terroryzmu, to Komunistyczna Partia Chin stanowi główne zagrożenie naszych czasów" - oświadczył. Jak podkreślił, USA i ich sojusznicy muszą być pewni, że mają militarną i technologiczną siłę do tego, by zapewnić, iż w obecnym stuleciu będą przestrzegane zachodnie wartości.

Raab wyraził z kolei przekonanie, że Londyn i Waszyngton mogą zawrzeć umowę handlową jeszcze przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA. "Jestem przekonany, że umowa może zostać zawarta. Istnieje ogromna zbieżność, jeśli chodzi o nasze interesy gospodarcze. Choć oczywiście pojawią się trudne kwestie" - przekazał szef brytyjskiej dyplomacji.

Czytaj więcej:

Rząd UK zgodził się na udział Huawei w budowie sieci 5G. USA zawiedzione

Johnson do Trumpa o Huawei: "Państwa powinny ze sobą współpracować"

  Komentarze
  • 447 447 447
   2 lutego, 01:17

   Pompeo to ten od 447 co amerykanie chcą od polski odszkodowanie za amerykanskie budynki zniszczone w wojne co ich wlasciciele nieżyją już a to podobno 300 miliardów dolarów

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama