Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: Naukowcy zbadają, czy można leczyć depresję za pomocą narkotyków

USA: Naukowcy zbadają, czy można leczyć depresję za pomocą narkotyków
Badanie ma na celu dokładne sprawdzenie, czy używki mogą być wykorzystane w przemyśle medycznym w celu leczenia depresji. (Fot. Getty Images)
Wkrótce ruszy wywołujące wiele kontrowersji badanie naukowe, którego autorzy chcą przeanalizować wpływ popularnych imprezowych używek na stan zdrowia osób z zaburzeniami psychicznymi. Uczeni chcą sprawdzić, czy LSD i ecstasy mogą być skutecznym i bezpiecznym lekarstwem na depresję, stany lękowe i objawy zespołu stresu pourazowego.
Reklama
Reklama

Grupa amerykańskich naukowców rozpocznie niedługo prace, których celem jest ustalenie, czy za pomocą narkotyków można leczyć schorzenia psychiczne, takie jak depresja, stany lękowe czy zespół stresu pourazowego. Badanie kliniczne zleciła nowojorska firma farmaceutyczna Mind Medicine. Jego autorzy skupią się na sprawdzeniu, czy terapeutyczne działanie mają dwa narkotyki psychodeliczne – LSD oraz ecstasy, których zażywanie powiązane jest ze zwiększoną empatią, poczuciem jedności z ludźmi, pobudzeniem i wylewnością w okazywaniu uczuć. Uczeni pragną dowiedzieć się, czy powyższe efekty przyjmowania tych substancji mogą być w przyszłości wykorzystane do leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi.

Choć na przestrzeni lat naukowcy przyglądali się wpływowi narkotyków na ludzkie zdrowie, będzie to pierwsze w historii badanie nad kombinacją LSD i ectasy. Udział w nim weźmie 24 uczestników, którzy zostaną podzieleni na dwie grupy. Pierwsza będzie przyjmować 100 mg narkotyku, druga zaś otrzyma placebo. Badanie ma ruszyć na początku przyszłego roku, potrwa 12 miesięcy.

Pierwsze próby przeanalizowania przydatności LSD do leczenia psychicznych zaburzeń miały miejsce już w latach 70. XX wieku. Niektóre odkrycia sugerowały, iż skutkiem przyjmowania psychodeliku może być długotrwała poprawa kondycji psychicznej. W ostatnim czasie wprowadzono jednak znacznie bardziej rygorystyczne protokoły badań nad narkotykami.

"Ecstasy wyzwala oksytocynę zwywaną hormonem miłości, co przyczynia się do poprawy samopoczucia, zwiększenia zaufania i postaw prospołecznych. Chcemy dowiedzieć się, czy działanie to może być bezpiecznie wykorzystywane w leczeniu m.in. depresji. Choć nasze badania są kontrowersyjne, pora zadać sobie pytanie: czy jeśli możemy wyleczyć wyniszczającą chorobę, jaką jest depresja, ważnym jest, za pomocą jakiej substancji to zrobimy?" – wskazują przedstawiciele Mind Medicine.

Eksperci zaznaczają przy tym, że prócz potencjalnie pozytywnego działania, psychodeliki mogą wywoływać też skutki uboczne, takie jak obniżenie nastroju, lęk, panika, paranoje, utrata zaufania do innych ludzi czy poczucie braku kontroli. „Należy zdawać sobie sprawę z tego, że narkotyki na każdego człowieka wpływają inaczej – w zależności od przyjętej dawki, indywidualnych uwarunkowań i otoczenia, w jakim są przyjmowane. Nie chcemy, żeby ludzie myśleli, że będą mogli sięgać po ten lek w każdy weekend na imprezie. To lekarstwo i tak powinno być traktowane" – tłumaczą autorzy badania. 

Czytaj więcej:

Holandia: Marihuana na wynos

Ceny kokainy w UK mocno w górę. Winna epidemia

Public Health England ostrzega przed paleniem marihuany

Policja w UK ostrzega przed ecstasy w kształcie głowy Trumpa

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama