Menu

The US, Canada and the UK will impose sanctions on Belarus

The US, Canada and the UK will impose sanctions on Belarus
Według źródeł, sankcje ze strony USA, Kanady i UK mogą być ogłoszone jeszcze dziś. (Fot. Getty Images)
The United States, Canada and the United Kingdom plan to impose targeted sanctions on representatives of the Belarusian regime, the Reuters agency reported, citing sources familiar with the case.
Advertisement
News available in Polish

Cztery ze źródeł, z których wszystkie wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości, stwierdziły, że sankcje mogą zostać nałożone przez te kraje jeszcze dzisiaj.

Wcześniej brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab oznajmił w Izbie Gmin, że w związku z opóźnieniem wprowadzenia sankcji przez Unię Europejską, Wielka Brytania dołączy do USA i Kanady w celu nałożenia sankcji na osoby odpowiedzialne za łamanie praw człowieka na Białorusi.

"Zastosujemy wszystkie dostępne narzędzia, aby pociągnąć Łukaszenkę i jego reżim do odpowiedzialności" - oświadczył.

W poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że ministrowie krajów UE rozmawiali o sankcjach wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu, odpowiedzialnych za represje i fałszerstwa wyborcze, ale nie podjęli żadnej decyzji w tej sprawie.

"Mimo że jest jasna wola przyjęcia tych sankcji, nie było to dziś możliwe, bo wymagana jednomyślność nie została osiągnięta" - oznajmił wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych.

Białoruskich sankcji nie chce poprzeć Cypr, który domaga się restrykcji wobec Turcji z powodu nielegalnych wierceń prowadzonych przez ten kraj we wschodniej części Morza Śródziemnego. Wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych zapewniał, że Cypr nie jest przeciwko sankcjom wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu, ale "nie uważa, że może za nimi głosować, bo jest przekonany, że jednocześnie powinny być wdrożone sankcje przeciw Turcji".

Czytaj więcej:

Łukaszenka: Zamykamy granice z Polską i Litwą

UE nie uzna Łukaszenki za prezydenta Białorusi

Raab: Potajemna inauguracja Łukaszenki jeszcze bardziej go dyskredytuje

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.11.2020
  GBP 4.979 złEUR 4.478 złUSD 3.736 złCHF 4.136 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement